ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Vila Tugendhat

Zajímá vás, co je tak zvláštního na vile z první poloviny 20. století, že byla v roce 2002 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO? Odpověď najdete v Brně, přesněji v městské části Černá pole, kde stojí slavná vila Tugendhat. Je první památkou moderní architektury v Česku a čtvrtou na světě, která byla na seznam přidána. Ale pozor, vstupenku si rezervujte nejméně měsíc dopředu, o návštěvu této památky je obrovský zájem.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Černopolní 237/45, Brno - Černá Pole
GPS: 49.20716420, 16.61605970
Vila Tugendhat map

Vila Tugendhat - zajímavosti

Vilu si nechali postavit v roce 1928 manželé Greta a Fritz Tugendhatovi. Fritz Tugendhat byl majitelem prosperující brněnské textilky, a tak si mohl dovolit najmout slavného německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a nechat ho popustit uzdu jeho fantazie. Stavba domu byla hotová za dva roky a znamenala ve své době doslova technickou revoluci. Van der Rohe maximálně propojil použití špičkového materiálu a nejnovějších technologií. Ve výsledku předčil dobu o několik desetiletí. Ovšem za částku, která by tehdy stačila na více než třicítku běžných rodinných domů.

Co konkrétně je na této vile tak fascinujícího? Především extrémně komfortní bydlení v minimalistickém duchu, s použitím technických řešení, které si i dnes zaslouží respekt. V suterénu vily se nachází technické zázemí jako kotelna, prostory vzduchotechniky nebo strojovna spouštěcích oken. Právě tato okna jsou jednou ze zajímavostí, protože se dají zcela spustit do podlahy, aby se tak propojil vnitřek domu se zahradou, ze stejného důvodu má vila skleněné zdi. Další patro domu nenesou klasické zdi, ale štíhlé pochromované sloupy, což také provzdušnilo prostor haly a spojilo ji s okolím. Toto spodní patro představuje obývací pokoj, jídelnu, pracovnu a knihovnu v jedno. V prvním patře se nachází ložnice s koupelnami, z každé ložnice je přitom možný vstup na terasu. Chlazení v létě a ohřev v zimě zajišťovala klimatizace, vila měla také elektronický zabezpečovací systém. Tugendhatovi si však pohodlí své krásné vily užívali pouhých osm let, poté museli emigrovat před nacisty přes Švýcarsko až do daleké Venezuely.

Dnes vila Tugendhat patří městu Brnu a po rekonstrukci v letech 2010-2012 je otevřena veřejnosti. Nechat se ohromit její jednoduchostí a přitom genialitou můžete i vy, pokud si včas zajistíte místo při prohlídce.

 

Autor: Martina Limbergová