ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Unikátní Muzeum papírových modelů láká nejen svou stálou expozicí, ale nabízí i bohatý doprovodný program pro děti, dospělé i celé kolektivy. Vzniklo za podpory města Police nad Metují a patronát nad Muzeem převzala známá herečka a moderátorka dětského vysílání Marie Doležalová.

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Tyršova 343, Police nad Metují
GPS: 50.53529000, 16.23233000
Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují map

Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují - zajímavosti

Muzeum bylo založeno v roce 2012, a za svou poměrně krátkou existenci uspořádalo celou řadu workshopů a programů pro děti a dospělé, včetně „Týdnu s Herkulem“, který proběhl v termínu jarních prázdnin. Buduje si pověst místa, kde si můžete nejen papírové modely prohlédnout, ale i smysluplně a kreativně trávit společný čas s rodinou a přáteli.

Papír, jako jeden z nejstarších a nejpoužívanějších materiálů, doprovází lidstvo už celé staletí. Muzeum sleduje modely a tvorbu vystřihovánek jako obor uměleckého snažení člověka. Při jejich prohlídce lze obdivovat vtip, výtvarné pojetí, konstrukčnost a zručnost modelářů-výtvarníků.

Expozice, kterou Muzeum v Polici nad Metují nabízí, zachycuje historický vývoj papírového modelářství, od nejstarší známé papírové vystřihovánky z 16. století, přes vystřihovánky vojáků z konce 19. století, modely z časopisu ABC, na nichž vyrostla nejedna generace modelářů, až po nejsoučasnější tvorbu.

Prohlédnout si celkem můžete více jak 1.200 vystavených děl, z nichž je velká část unikátní a nejsou k vidění nikde jinde než v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují. Jedním z největších je replika Baltského pobřeží, vybavená nejen loděmi plujícími po moři, ale i dominantními a plně funkčními majáky, které jsou napojeny na elektrickou energii a svítí.

V expozici je zastoupena tvorba našich nejznámějších modelářů. Bezesporu největší legendou mezi zastoupenými autory je arch. Richard Vyškovský, korunovaný papírový král, jehož dílo má neuvěřitelnou šíři. Doposud vytvořil přes 600 modelů a i ve svých 84 letech je stále činný. V muzeu uvidíte reprezentativní průřez celou jeho tvorbou, včetně jeho doposud nepublikovaného modelu Pražského hradu.

Dalším autorem, jehož dílo je zastoupeno v Muzeu, je uznávaný grafik a výtvarník Vladimír Rocman z Nového Města nad Metují. Hrad Křivoklát z jeho dílny přivítá návštěvníka hned na začátku expozice. Kromě něj vytvořil i několik velice originálních vystřihovánek, které kromě dokonalé výtvarné práce přidávají k papírovému modelářství nový prvek: pohyb. Jeho Bubeníček či dinosauři dokážou zaujmout nejen dětského diváka, ale každého návštěvníka Muzea.

Pravděpodobně nejplodnějším současným autorem je pan Ondřej Hejl, který je v expozici zastoupen desítkami převážně architektonických modelů. Jeho modely zvou návštěvníka k virtuální prohlídce dějin architektury: od románských rotund, přes něžné modely kapliček, po nejsoučasnější architekturu zastoupenou např. Studijní a vědeckou knihovnou v Hradci Králové.

Unikátními modely je zastoupen architekt Milan Weiner, autor muzejního loga. Arch. Weiner je fenomenálním autorem tzv. miniboxů, tedy modelů, které se vejdou do skořápky vlašského ořechu. Porovnání s „normální“ velikostí modelů může zpočátku vyznít kuriosně, ale ve finále návštěvník začne obdivovat titěrnost miniboxového světa – podobně jako obdivuje japonské miniatury.

Obdivuhodnými modely jsou automobily z dílny Romana Hrušky, který navrhl i karoserie pro autíčka autodráhy, umístěné v patře muzea. Z jeho modelů je cítit nejen odborný „mužský“ zájem, ale i láska k vozidlům. Maximální snaha o co největší autentičnost vyvrcholila v modelech dakarských speciálů.

Modely, které vznikly podle nápadů z knih Julese Verna, se prezentuje Ladislav Badalec. Posouvá expozici Muzea ještě dál – až za hranici reálna a zlehka láká k představě budoucnosti. Dalším jeho nepřehlédnutelným modelem je vysílač na Ještědu, posazený na autentickou kopii vrcholu hory nad Libercem.

Svou expozicí, jejíž ideu vytvořil pan Josef Kropáček, a interaktivními programy dokáže zaujmout návštěvníky všech generací a láká i k opakovaným návštěvám.

Přejeme vám tedy s našimi modely spoustu zážitků...