ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Liberecká radnice

Majestátná liberecká radnice je jedním ze symbolů města Liberec. Naleznete ji v centru dění na náměstí Dr. E. Beneše.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. Dr. E. Beneše, Liberec
GPS: 50.76980080, 15.05839080
Liberecká radnice map

Liberecká radnice - zajímavosti

Tato liberecká radnice je vlastně novou radnicí, jež nahradila tu, která zde stála od 16. století přes 300 let. Původní bohužel již přestala vyhovovat požadavkům, a proto musela být nahrazena novou stavbou, v níž naleznete uchovány portréty Redernů a Gallasů, významných to osob tehdejší doby.

Za stavbou se skrývá návrh vídeňského architekta Franze Neumanna.  Radnice byla dostavěna v roce 1893. Budova má téměř čtvercový půdorys, uvnitř něhož naleznete dvůr přístupný z obou boků budovy. Nad hlavním průčelím budovy, obráceném k náměstí, se zvedá trojice věží. Nejvyšší z nich, prostřední, má výšku 65 m. Původně tuto věž zdobila měděná socha rytíře Rolanda, ochránce městských práv, leč ten byl v roce 1952 nahrazen rudou hvězdou. Tu pak sňali v roce 1989 a o rok později byla nahrazena lvem jakožto symbolem České republiky. Rytíř se vrátil na vrch věže až v roce 2005, jde však jen o její kopii.

Nad vstupním portálem s rokem započetí stavby se nachází reliéf od Theodra Friedla se zobrazením nové i staré radnice. Ve středu se nachází ženská postava symbolizující město, na levé straně se nachází postavy spojené s původní radnicí a na pravé pak postavy spojené s novou radnicí. Nad ním je pak balustrádový balkón, z něhož mluvily slavné osobnosti jako František Josef I, Edvard Beneš nebo Václav Havel.

Na přední straně budovy je pak vyvěšen bronzový památník ve tvaru tankového pásu v upomínce na 9 obětí vpádu armád Varšavské smlouvy v roce 1968.

Interiér radnice je bohatě zdoben. Nejkrásnějším sálem je dřevem obložená obřadní síň s vynikající akustikou, 450 kg vážícím lustrem z Berlína, šesticí vitráží a nástropní malbou od vídeňského malíře Andrease Grolla.

Radnice je otevřena široké veřejnosti. Dokonce se zde provádí prohlídky. V době od června do září od pondělí do pátku v době od 9 – 15 hodin a v sobotu pak od 9 – 11 hodin. Prohlídky začínají vždy v celou hodinu. Prohlídky probíhají i v zimním období od října do května, ale jen ve čtvrtek od 9 – 15 hodiny. Součástí prohlídky je i výstup na věž, ale jen pokud dovolí počasí. Prohlídky jsou rozděleny do třech okruhů. I. okruh se týká prohlídky chody, obřadní síni, balkon a věž.

 

Autor: Adriana Dosedělová