ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Liberec

Liberec neláká své návštěvníky pouze Zoologickou zahradou a IQ parkem, ale i jinými pozoruhodnostmi. Město naleznete v údolí obklopené Lužickými a Jizerskými horami. Všude okolo jsou skvělé podmínky pro lyžování. Nad městem se pyšně tyčí hora Ještěd (s výškou 1012 m).

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám Dr. E. Beneše, Liberec
GPS: 50.76929750, 15.05791500
Liberec map

Liberec - zajímavosti

Město je se svým počtem obyvatelů, jenž přesahuje 100 000, pátým největším městem v České republice. Historie města Liberce sahá nejspíše až do 13. Století, kdy na obchodní cestě do Lužic vznikla osada. V 16. století zde vznikly první kamenné stavby. Po Bitvě na Bílé hoře získal celé Liberecko Albrecht z Valdštejna, který tu vybudoval armádní sukno. Také zde založil tzv. Nové Město v oblasti Sokolovského náměstí, které nechal zastavět hrázděnými domy. Poslední tři tyto domky se zachovaly a najdete je ve Větrné ulici. Nejhojnější období však město zažilo v 18. století, kdy zde došlo k rozvoji textilnímu průmyslu. Právě to dopomohlo Liberci, aby se v roce 1850 stalo městem. Nutno říct, že spíše německým městem, protože Čechů tu žilo pouze 7%. Po této době tu zůstala celá řada jedinečných architektonických památek, které stojí za navštívení. Architektura Liberce vskutku bere dech a je jedno, zda se jedná o architekturu historickou anebo moderní.

Popravdě řečeno, nevíme, zda vám bude stačit pouze jedna návštěva, natož jednodenní návštěva, abyste si Liberec a jeho okolí důkladně prošli a prohlédli. Ve městě je totiž tolik pozoruhodností. S delším pobytem tedy rozhodně neprohloupíte.

Proč sem jet?

• V okolí města se nachází mnoho perfektně upravených běžkařských tras a lyžařských sjezdovek.

• Ve městě naleznete také rozsáhlý společenský a zábavní komplex Centrum Babylon, který je umístěný do prostor bývalé továrny. Je to takové město ve městě. Naleznete zde rozsáhlý vodní svět – bazény, tobogány, klouzačky, jeskyně, sauny, vířivky, masáže, lázně, diskotéky, kasino, a také i IQ park, kavárny, vinárny, obchody a restaurace.

• Nad městem se pak tyčí unikátní stavba vysílače na vrcholu Ještědu. Jde o zcela typickou dominantu Liberce a celého okolí. Na vrchol se můžete dopravit kabinovou lanovkou.

• Kavárna Pošta je kouzelné místo, jedna z perel na náměstí Dr. E. Beneše, která se dochovala v původním vídeňském stylu neorokoka. Kochat se tu proto můžete krásnými keramickými obklady, zlacenými štuky a nádhernými zrcadly. To vše dohromady vytváří jedinečnou, nezapomenutelnou atmosféru v duchu konce 19. století.

• Za zmínku tu rozhodně stojí Zoologická a Botanická zahrada Liberec.

Valdštejnské domky, které jsou vůbec těmi nejstaršími dochovanými městskými domy z poloviny 17. století. Naleznete je u Sokolovského náměstí.

• Severočeské muzeum v Liberci je vůbec nejstarší uměleckoprůmyslové muzeum v Česku, otevřené veřejnosti již v roce 1873.

• I když se interiéry Libereckého zámku již nedochovaly, uvnitř se skrývá jedna z největších světových expozic skla a vzorkovnic skleněných výrobků.

• Jedinečnou památkou v Liberci je také radnice. Rathaus stojí na náměstí Dr. E. Beneše a patří k typickým dominantám města z roku 1893.

 

Autor: Adriana Dosedělová