ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Oblastní Galerie Liberec v lázních

Oblastní Galerie Liberec se na přelomu roku 2013/14 přestěhovaly do prostor bývalých Městských lázní. Budova těchto lázní přitom náleží k těm nejvýznamnějším památkám města. Musím říct, že ta stavba vskutku bere dech.

Oblastní Galerie Liberec v lázních Oblastní Galerie Liberec v lázních Oblastní Galerie Liberec v lázních

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Masarykova 723/14, Liberec I-Staré Město
GPS: 50.77382030, 15.06779640
Oblastní Galerie Liberec v lázních map

Oblastní Galerie Liberec v lázních - zajímavosti

Budova byla vystavěna v letech 1901 – 1902 v novorenesančním stylu podle projektu vídeňského architekta Petera Pauka Branga. Stavba je kulturní památkou České republiky. Bohužel od roku 1984 již lázně nesloužily k původnímu účelu. V roce 1995 byly lázně dokonce prodány soukromému majiteli, ale ten se o ni nestaral a budova chátrala. Nakonec se městu podařilo lázně získat e veřejné dražbě v roce 2005 zpět. Město však ještě dlouho tápalo, co má s budovou udělat, až se rozhodla, že v ní umístí Oblastní galerii Liberec. Po rozsáhlé rekonstrukci byla tato jedinečná a krásná galerie v poslední únorový den roku 2014 otevřena.  Rekonstrukci projektoval ateliér SIAL pod vedením architekta Jiřího Bučka a inženýra Karla Novotného. V rámci rekonstrukce byla zde přistavěna nová budova depozitáře z eloxovaných hliníkových šablon, na které se uplatnil motiv z originální šablony pro ruční potisk látek z druhé poloviny devatenáctého století. Tento nový depozitář získal cenu Klubu za starou Prahu jako nejzdařilejší novostavba v historickém prostředí v roce 2013. Krom toho SIAL za tuto rekonstrukci rovněž získal i cenu Grand Prix Obce architektů 2013.

Galerii, muzeum umění, naleznete na Masarykově třídě, dá se říct naproti Severočeskému muzeu v Liberci. Expozice v Galerii je umístěna ve všech 4 patrech, dvou nadzemních a dvou podzemních. Návštěvníci se zde mohou nejen kochat, ale interaktivním způsobem se dozví i mnoho zajímavostí o výtvarném umění. Výstava je hravá, užívá smysly, schopnost logického uvažování, vaši kreativitu a myšlení. Oblastní galerie vlastní na 2000 obrazů, více než 3000 kreseb, 2000 grafik a 300 sochařských děl. Ve sbírce mají skutečné skvosty, jež mají rozděleny do 4 témat:

• České umění 20. století
• Francouzské malířství 19. století
• Německé a rakouské malířství 19. století
• Nizozemské malířství 16. – 18. století

Otevřeno je zde po celý rok od úterý do neděle od 10 – 18 hodin, přičemž ve čtvrtek se galerie zavírá o hodinu později.  Na prohlídku si pro jistotu vyhraďte minimálně 1,5 hodiny.