ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor

V životě Sigmunda Freuda sehrály důležitou roli celkem tři domy:

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zámečnická 117, Příbor
GPS: 49.63936440, 18.14253190
Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor map

Rodný dům Sigmunda Freuda Příbor - zajímavosti

• rodný dům v Příboru
• dům ve Vídni - Sigmund Freud Museum Wien
• dům v Londýně - Freud Museum London

Expozice domů ve Vídni a Londýně je zaměřena na předměty, které Freud denně používal pro svou práci i osobní potřebu, jsou zde knihovny a vůbec předměty, odkazující na jeho dílo a život. Narozdíl od obou zahraničních domů je ten příborský zaměřen úplně jinak. Jeho koncepce vůbec nekopíruje známá fakta o Sigmundovi Freudovi, nýbrž představuje ho jako osobnost prostřednictvím jeho myšlenek.

Expozice rodného domu

Poté, co si zakoupíte vstupenky, obdržíte sluchátka, ze kterých vás bude během prohlídky expozice provázet hlas Sigmunda Freuda. Seznámíte se zde se základními údaji z pracovního i osobního života Sigmunda Freuda, čímž je podtržena atmosféra a sepjetí s domem coby místem, kde se narodil.

Zvláštností je zde fakt, že expozice si klade za cíl představit tuto osobnost jako normálního člověka s normálním vztahem k životu. Vše je pojato jako fiktivní příběh jednoho obyčejného člověka, který se ve stáří vrací právě sem, do svého rodného města, a který přitom vzpomíná na své dětství, na okamžiky, které zde prožil, na to, co bylo v jeho kariéře rozhodující a všechno, co pro něj bylo podstatné.

Toto pojetí expozice dovoluje návštěvníkům nahlédnout do Freudova nitra, mnohem lépe ho tak poznat a pochopit metody jeho práce.

Expozice je doplněna karikaturami Vladimíra Jiránka, který Sigmunda Freuda pojal jako zadumaného vědce, a který se snažil vystihnout to, že pro Freuda byl humor kořením života.

Ke koupi rodného domu Sigmunda Freuda došlo v roce 2006. Město Příbor zvolilo jako autora projektu Zdeňka Tupého, který celou rekonstrukci provedl během pouhých 5ti měsíců a vše pojal v duchu 2. poloviny 19. století. Expozice je pojata podle principu GuidePort.

Dům byl slavnostně otevřen 27. května 2006 a akce se účastnil tehdejší prezident Václav Klaus. Odhalena tehdy byla i měděná kopie vyšetřovací pohovky Sigmunda Freuda.

 

Autor: Andrea Štyndlová