ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Technické muzeum Tatra Kopřivnice

Vozy značky Tatra z kopřivnické automobilové továrny byly proslulé u nás i za hranicemi. V unikátním Technickém muzeu Tatra Kopřivnice si můžete prohlédnout ucelenou sbírku mapující historii automobilky během celé její více než stopadesátileté historie.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Záhumenní 367/1, Kopřivnice
GPS: 49.59958110, 18.14350860
Technické muzeum Tatra Kopřivnice map

Technické muzeum Tatra Kopřivnice - zajímavosti

Firma byla založena v roce 1850 Ignácem Šustalou jako malý rodinný podnik, který vyráběl kočáry a bryčky. Časem se firma rozrůstala a začínala se zabývat i jinými dopravními prostředky. V roce 1880 vyrobila své první železniční vagóny a v roce 1987 první osobní automobil Präsident. Tehdy šlo o jeden z vůbec prvních automobilů v celé střední Evropě. O rok později ho následoval první nákladní automobil vyrobený touto továrnou. Podnik v průběhu dalšího staletí změnil několikrát majitele i jméno, svou slávu si však dlouho udržel. Pod značkou Tatra byly vyráběny osobní automobily, užitkové vozy, autobusy, tramvaje, trolejbusy, motorové železniční vozy i vagóny. Firma byla rozdělena na více závodů, v severomoravské Kopřivnici se vyráběly převážně nákladní automobily a spalovací motory.

V muzeu je k vidění na šedesát osobních a nákladních automobilů ze všech období výroby automobilky. Tyto exponáty jsou doplněny o podvozky, motory, modely, desingérské návrhy, dobové fotografie a další zajímavosti.
Jedna místnost, Síň slávy, je pak věnována slavnému rodáku města Pelhřimov Emilu Zátopkovi a jeho manželce Daně. Tito dva olympionici byli celosvětově známými a uznávanými sportovci, k jejichž úspěchům by mnozí dnešní sportovci toužili alespoň dohlédnout. Podívejte se na jejich fotografie a trofeje ze závodů a další připomínky jejich neobyčejné kariéry.

Muzeum je otevřeno každý den prakticky po celý rok, od rána až do odpoledních hodin kromě pondělí. V Kopřivnici se kromě tohoto muzea nachází ještě dvě další, Lašské muzeum v Šustalově vile, dokládající historii výroby hliněného zboží zde, a Muzeum Fojtství, ukazující dějiny nejen továrny, ale celého Pelhřimova jako uceleného obrazu. Můžete využít zakoupení okružní vstupenky, jež vás opravňuje ke vstupu do všech tří muzeí.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Lenka Marešová