ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Landek park - Hornické muzeum Ostrava

Hornické muzeum v Ostravě je s rozlohou 10 ha největším muzejním areálem v Česku. Tento areál zahrnuje zachovalý důl Anselm, kde uvidíte nadzemní i podzemní expozice týkající se hornictví a báňského záchranářství, ale také mnohá sportoviště a hřiště pro celou rodinu. Nachází se na úpatí vršku Landek, podle kterého je celý areál pojmenován. Landek je nejen hornickou lokalitou, ale národní přírodní památkou s bohatou zvířenou a rostlinstvem, což dělá tento kout Ostravy ještě zajímavějším.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Pod Landekem 64, Ostrava - Petřkovice
GPS: 49.86886330, 18.26536940
Landek park - Hornické muzeum Ostrava map

Landek park - Hornické muzeum Ostrava - zajímavosti

Důl Anselm, původním názvem Ferdinand, byl založen v roce 1830. Uhlí se v něm dolovalo až do roku 1991. Muzeum samotné tu však začalo vznikat už čtyři roky před uzavřením dolu a v roce 1993 tam byla veřejnosti zpřístupněna podzemní expozice důlní techniky a všeho, co souviselo s těžbou černého uhlí na Ostravsku.

Nejlepším začátkem prohlídky je výstavní budova, kde jsou rozděleny expozice ukazující historii Landeku v horizontu několika tisíc let i hornictví na Ostravsku. Podzemní expozice se nachází v horních slojích dolu Anselm a dostanete se do nich sfáráním důlní jámou v těžní kleci, což vám i během těch několika metrů jízdy umožní udělat si představu o tom, jak se za prací dostávali zdejší horníci. Expozice důlního záchranářství je největším takovým souborem na celém světě. Přesvědčíte se tady o tom, že povolání báňského záchranáře bylo nesmírně obtížné a nebezpečné, ale také nepostradatelné. Uvidíte všechnu techniku, která těmto záchranářům pomáhala v situacích na hranici přežití. Jsou tu k vidění i opravdu unikátní kousky, třeba nejstarší dochované dýchací přístroje z roku 1884. A na cvičném záchranářském polygonu si můžete klidně i vy vyzkoušet záchranářský výcvik. Strojní a důlní techniku, například důlní lokomotivy, kombajny či razící stroje, si pak můžete prohlédnout na volném prostranství nadzemní expozice. V letošním roce tu byla otevřena ještě nová expozice důlní dopravy, která přibližuje historický vývoj dopravy materiálu v dolech. Najdete tu ale mimo jiné také sídliště pravěkých lidí z doby kamenné, což z muzea dělá tak trochu i skanzen.

V Landek parku a Hornickém muzeu se jistě nebude nudit žádný člen rodiny. Vždyť kde jinde najdete na jednom místě tolik poučení a zároveň zábavy?

 

Autor: Martina Limbergová