ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Portmoneum - muzeum Josefa Váchala

Josef Váchal se do historie nejen města Litomyšle zapsal jako grafik, spisovatel a především coby tvůrce knih, které si sám vyráběl z ručního papíru, prováděl sazbu, vytvářel černobílé i barevné dřevoryty, sám si vytvořil vazbu a knihu pojímal komplexně jako cenné umělecké dílo.

Portmoneum - muzeum Josefa Váchala Portmoneum - muzeum Josefa Váchala Portmoneum - muzeum Josefa Váchala Portmoneum - muzeum Josefa Váchala Portmoneum - muzeum Josefa Váchala Portmoneum - muzeum Josefa Váchala

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: T. Novákové 75, Litomyšl - Záhradí
GPS: 49.87055580, 16.31611110
Portmoneum - muzeum Josefa Váchala map

Portmoneum - muzeum Josefa Váchala - zajímavosti

Roku 1920 Josefa Váchala do Litomyšle pozval jeho přítel Josef Portman, který Váchala požádal o vyzdobení dvou místností ve svém domku, který dnes najdeme na ulici Terezy Novákové č.p. 75 v Litomyšli. Na první pohled působí velmi nenápadně a to, že se jedná o Portmoneum poznáme především díky vývěsnímu štítu na fasádě domu, a dřevěné plastice stojící před vchodem do Portmonea.

Nástěnné malby Josefa Váchala, které jsou v Portmoneu ke shlédnutí, mají sice svou vnitřní logiku, ale na první pohled působí zcela nesourodě, odlišně působí jak malířské styly, tak i samotné náměty, a rozluštit je prakticky nejde bez toho, aniž byste znali Váchalovo dílo a jeho postoj k umění. Nástěnné malby navíc doplňuje celá řada citací tohoto umělce, ďáblové a skřítci tu jsou zobrazeni vedle klasických křesťanských ikon, a ty pak doplňují odkazy na hinduistické prameny. Vše je provedeno v sytých barvách a celkový dojem z nástěnných maleb je skutečně jedinečný!

Pokud Litomyšl navštívíte, určitě nezapomeňte projít také Váchalovou uličkou! Nachází se u domu č.p. 127 na Smetanově náměstí a je zajímavá tím, že celá její stěna je pokryta sgrafity s motivy Krvavého románu, literárního díla Josefa Váchala. Sgrafita zde vznikla roku 1998 a vytvořili je studenti zdejší restaurátorské školy.

 

Autor: Andrea Štyndlová