ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Moto muzeum Kašperské Hory

Náměstí v Kašperských Horách je velmi půvabné. Nenacházejí se zde pouze malebné domy a krásný kostel, ale při obchůzce po jeho obvodě můžete narazit na jedno velmi ojedinělé muzeum u nás. Jeho pobočky se nacházejí v Železné Rudě a Bečově nad Teplou, ale právě ve městě, u něhož se dnes zastavíme, je umístěna největší část velké sbírky starých motocyklů, kol a automobilů. Jejím duchovním otcem a zároveň udržovatelem jejich stavu a funkčnosti je pan Zdeněk Bálek. Je až s podivem, jak velkou a pestrou paletu těchto vzácných unikátů vlastní. Vše je dílem jeho dlouholeté trpělivosti, odříkání a poctivé práce, aby z popela postavil to, co jako návštěvníci můžeme již celých dvacet let obdivovat.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vimperská 12, Kašperské Hory
GPS: 49.14433920, 13.55670440
Moto muzeum Kašperské Hory map

Moto muzeum Kašperské Hory - zajímavosti

Moto muzeum je umístěno ve staré zástavbě ze 14. století, a to na její půdě. Až 14,5 metru vysoký krov je postaven zručnými šumavskými tesaři bez použití jediného hřebíku. Neuvěřitelné! Zdejší prostory dýchají starou patinou, neboť jsou podpořeny výmalbou stěn a sloupů nádhernými motivy navozujícími časy minulé. Na své si přijdou i ženské obdivovatelky dávno zašlých časů; je pro ně totiž připraveno jedno zákoutí s kočárky a krásně oděnými ženskými figurínami. Pan majitel slibuje, že jednoho dne otevře samotnou expozici, v níž budou právě kočárky hrát prim.

Vraťme se ale k hlavní části muzea. Pokud jste fandové jízdních kol, jistě vám neujde kolo Kohout z roku 1890 s rozpětím předního kola 160 cm. Za zmínku stojí ale i řemenový motocykl Wanderer z roku 1913 nebo JAC jakožto jediný dochovaný kus na světě. Hodné obdivu jsou i další exempláře a je až zarážející, že všechny stroje zde vystavené jsou provozuschopné.

Zajeďte si sem určitě, čas máte do září, kdy je otevřeno denně od 9,30 do 17,00 s krátkou pauzou na oběd od poledne do půl jedné. V budově naleznete i expozici dřevěných hraček a pivních lahví. A máte-li hlad, je možno navštívit pizzerii v přízemí. Tak hurá za poznáním!

 

Autor: Marcela Horká, Vlastimil Hloupý