ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Plzeňské podzemí

Podzemní labyrinty měst lákají spoustu lidí, kteří touží zažít jejich tajemnou atmosféru, projít si všechna zákoutí a dozvědět se zajímavosti z historie spletitých chodeb. Nejinak je tomu i v Plzni, starobylém městě, kde o historické památky není nouze. Tak až si prohlédnete ty na povrchu, neváhejte sestoupit dolů a nechat se očarovat kouzlem záhad a tajemství temných koutů a uliček.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Veleslavínova 58/6, Plzeň 3 - Vnitřní Město
GPS: 49.74873530, 13.38058330
Plzeňské podzemí map

Plzeňské podzemí - zajímavosti

Plzeňské podzemí se řadí mezi nejdelší labyrinty podzemních chodeb v Evropě, měří totiž úctyhodných 17,5 km a proplétá se pod celým historickým centrem města. Tyto chodby tu začaly vznikat již ve 14. století a rostly společně s celým městem. Původně sklepy sloužily jako úložné prostory a v dobách míru tomu tak bylo i nadále v historii, navíc ale tvořily i skvělý úkryt pro obyvatele města v dobách, kdy kolem nich zuřily války.

Prohlídkový okruh je dlouhý 800 metrů a nabízí toho opravdu hodně. Seznámíte se na něm s historií a funkcí podzemí, ale také s důležitými událostmi, které se podepsaly na tváři města. Během prohlídky budete procházet kolem nebo dokonce přes 20 studní, jež byly důležitou součástí podzemí a umožňovaly přebývat tu delší dobu. Uvidíte exponáty nalezené při vykopávkách a průzkumech, mimo jiné právě v zasypaných studních. Tyto skleněné, keramické, kamenné a dřevěné předměty přibližují život středověkých obyvatel Plzně. Kromě toho se tu nachází replika vodního kola v expozici vodárenství a také expozice knihtisku, obě výstavy jsou velmi zajímavé.

Vchod do Plzeňského podzemí najdete v budově Pivovarského muzea, jež je nejstarším muzeem tohoto druhu na světě. V této budově se pivo vařilo už v dávných dobách, je totiž původním středověkým právovárečným domem. Návštěvu podzemí tak můžete spojit i s prohlídkou tohoto muzea a dozvíte se vše o historii vaření piva od středověku až po příchod průmyslové revoluce a vznik velkých pivovarů.

Plzeňské podzemí má otevřeno celý rok kromě ledna, navštívit ho tak můžete kdykoliv a za každého počasí.

 

Autor: Martina Limbergová