ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pamětní síň Oty Pavla

Kraj Oty Pavla - to jest v naší zemi známý pojem, zahrnující kouzelné prostředí v okolí řeky Berounky, poblíž obce Branov, na dosah hlubokých lesů a ve stínu historického hradu Křivoklát. Spisovatel Ota Pavel právě v tomto kraji žil. Do Buštěhradu se se svými rodiči a dvěma bratry přestěhoval z Prahy, když mu bylo šest let, a právě kouzlo těchto malebných míst se otisklo v jeho knihách a vyprávěních.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Branov 13, Branov
GPS: 50.01187720, 13.83414080
Pamětní síň Oty Pavla map

Pamětní síň Oty Pavla - zajímavosti

V Luhu pod Branovem, v budově přívozu, byla k památce této významné osobnosti české literatury zbudována Pamětní síň Oty Pavla. Místo spadá pod obec Branov poblíž Rakovníka a bylo zbudováno díky dobrovolné činnosti pár nadšenců, kteří domek od roku 1986 rekonstruovali a v druhé fázi pak upravili interiér.

Pamětní síň by se jen vzdáleně dala charakterizovat jako muzeum. Jedná se totiž o prostou místnost s předměty, které život a práci Oty Pavla připomínají. Nachází se zde především vitríny plné fotografií ze života spisovatele, některé zachycují záběry z natáčení filmu Smrt krásných srnců. Zajímavým předmětem je u stropu připevněná stará pramice, která se ovšem nedochovala ve své celistvosti, a nebo předměty pro rybaření.

Zájemci mohou přispět vstupným v dobrovolné výši nebo se pro památku a poctu místu podepsat do návštěvní knihy.

Jen nedaleko, na cestě z Roztok do Branova, je možné navštívit hospodu U Rozvědčíka, známou právě z děl Oty Pavla. I dnes si zde můžete dát skvělý oběd nebo orosené pivo, v zimě v útulné místnosti s kamny a v létě pak na příjemném posezení na zahrádce před hospodou.