ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Skanzen Zubrnice

V malebné krajině Českého středohoří a ve zdejší oblasti zvlněných kopců najdeme nejmladší skanzen v Čechách, jehož jádrem je stará historická vesnice. Zdejší zástavba lidové architektury zahrnuje stavby:

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Zubrnice 74, Zubrnice
GPS: 50.64869640, 14.22141780
Skanzen Zubrnice map

Skanzen Zubrnice - zajímavosti

• hrázděné
• zděné
• roubené

Shlédnout zde můžete řadu expozic, jak v exteriéru, tak interiéru, pro jejichž umístění jsou využívány některé objekty.

Obec Zubrnice najdeme nedaleko Ústí nad Labem. Pokud se sem vydáte, stačí jet cestou na Děčín a odbočit v Malém Březně na Zubrnice.

Objekty skanzenu

Dominantním prvkem návsi je barokní studna, vystavěná v roce 1695, jež do skanzenu byla převezena ze Střížovic poblíž Ústí nad Labem.

Roubená usedlost č.p. 61 je ve skanzenu připomínkou práce lidí i jejich životů, byla vystavěna v roce 1808 a řadila se k nejbohatším a největším usedlostem v obci.

Vesnický obchod má podobu zděného patrového domu, vystavěného během poloviny 19. století. Interiér byl zrekonstruovaný a vybavený starým zařízením, které se běžně v obchodech používalo ještě v 50. letech.

Malý vodní mlýn s horním pohonem má napájení z Lučního potoka. Roubená mlýnice má podobu přístavku k vlastnímu obytnému roubenému domu.

Zdejší nádraží je technickou památkou, která byla vystavěna v roce 1890 pro lokální dráhu z Března do Úštěku.

Součástí skanzenu je také kostel sv. Máří Magdalény, škola nebo špýchar.

Zpřístupněné expozice

Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku roubené usedlosti s expozicemi v interiéru i exteriéru, které zahrnují mj. i unikátní sušárnu na ovoce. Zpřístupněn je vesnický obchod, škola a kostel, kde se pravidelně konají výstavy. Zmíněné nádraží pak najdete poblíž vsi a vodní mlýn je ve směru proti proudu potoka.

Ve skanzenu Zubrnice můžete navštívit dva prohlídkové okruhy:

Historická vesnice - otevřeno od dubna do října - zahrnuje zemědělskou usedlost, hospodářské budovy, školu, kostel a obchod
Mlýnské údolí - otevřeno od května do září - zahrnuje expozici mlýna v Týništi 27

Je možné projít si okružní trasu, zahrnující oba zmíněné okruhy.

 

Autor: Andrea Štyndlová