ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Holašovice - skanzen lidové architektury

Jste vášnivými návštěvníky památek UNESCO či milovníky lidové architektury? Téměř s jistotou lze tvrdit, že pokud se vás ani jedna ze zálib netýká, stejně vás Holašovice, malá vesnička v jižních Čechách, nadchne! I jí se dostalo cti v podobě zápisu na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, a to především díky unikátnímu souboru staveb lidové architektury.

Holašovice - skanzen lidové architektury Holašovice - skanzen lidové architektury Holašovice - skanzen lidové architektury Holašovice - skanzen lidové architektury

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Holašovice, Jankov
GPS: 48.97084140, 14.27309970
Holašovice - skanzen lidové architektury map

Holašovice - skanzen lidové architektury - zajímavosti

Holašovice, ležící přibližně 15 km směrem na západ od Českých Budějovic, jsou situovány do kraje známého jako jihočeská Blata, který je známý svým vesnickým rázem, malebnými návesmi a ještě malebnějšími staveními, v případě Holašovic stavěných ve stylu selského baroka. Nejen samotná holašovická stavení, ale i jejich citlivé zasazení do krajiny bude právě tím, co vás okouzlí.

Vznik Holašovic se datuje někdy do 13. století. Unikátem je především půdorysné řešení a struktura zástavby vesnice, které se prakticky zachovalo do dnešních dob, a které je skvělým dokladem středověkého urbanismu.

Selské baroko je pokládáno za samostatný stavební sloh, který je datován do období mezi roky 1840 - 1880. Vzorem pro zdejší zedníky byly kostely a panské statky, přičemž řadu prvků právě z těchto staveb kopírovali i na statích v Holašovicích. Při procházkou podél návsi v Holašovicích vás bezesporu uchvátí celistvost celého souboru staveb.

Během července se zde pravidelně konají Selské slavnosti, na které se obvykle sjíždí přes dvě stovky řemeslných umělců, nabízejících své originální výrobky. Slavnosti trvají tři dny a mají charakter lidového jarmarku, jehož součástí jsou i předváděcí akce zaměřené na lidová řemesla, vystoupení heligonek, projížďky na koních a další akce.

 

Autor: Andrea Štyndlová