ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Český Krumlov

Město Český Krumlov je jedno z nejdůležitějších turistických center v jižních Čechách. Tisíce návštěvníků z Česka i zahraničí sem každoročně láká nejen krásný a rozsáhlý komplex hradu a zámku, ale také historické centrum města se svou osobitou atmosférou. Celé toto historické jádro je spolu se zámkem zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO a to už od roku 1992.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Chvalšinská 138, Český Krumlov
GPS: 48.81072670, 14.31464640
Český Krumlov map

Český Krumlov - zajímavosti

Historie města je samozřejmě úzce spjata s historií hradu, později zámku. Bylo založeno v roce 1274 v zákrutech řeky kolem hrádku, jež tu byl postaven zhruba o čtyřicet let dříve. Jak hrad měnil své majitele, měnilo ho i město. Velký rozmach přicházel v 14. až 16. století s generacemi pánů z Rožmberku, kteří postupně jako rod nabývali na významu a mohli si tak dovolit budovat své panství. Většina gotických a renesančních památek, které jsou dnes tolik obdivované, vznikla právě za vlastnictví panství tímto rodem.

Největším turistickým lákadlem je českokrumlovský zámek, po Pražském hradu druhý největší hradební a zámecký komplex v celé republice. Jeho velmi cennou součástí je zámecké divadlo a krásný park s kaskádovitou kašnou a letohrádkem Belárie tvoří pak tu pomyslnou třešničku při zámecké prohlídce. V letních měsících si tu můžete dopřát kulturní zážitek v podobě divadelního představení v zámecké zahradě. Shlédnete ho z otáčivého hlediště, které je zbudované naproti letohrádku a svému účelu slouží už více než padesát let.

Zajímavá je čtvrť Latrán, což je podhradí zámku, které obepínají hradby z 15. století. S Vnitřním městem, historickým jádrem, spojuje Latrán dřevěný most přes Vltavu. Řeka Vltava protéká v několika zákrutách pod zámkem i kolem centra města a je to jeden z oblíbených úseků vodáků. Přímo pod hradbami zámku se nachází jeden sjízdný a mezi vodáky pověstný jez.

Vnitřní město tvoří centrální pravidelné náměstí Svornosti s mnohými měšťanskými domy převážně z období gotiky a renesance a systém ulic a uliček kolem něj. Při procházkách těmito ulicemi objevíte spoustu krásných zákoutí a malebných staveb.

Ve městě můžete navštívit téměř desítku různých muzeí, mezi ty nejvýznamnější a nejzajímavější patří například Okresní muzeum Český Krumlov nebo Muzeum voskových figurín.

Ve městě je velmi široká síť ubytovacích i gastronomických zařízení, které nabízí návštěvníkům své služby. Turistický ruch je totiž jedním z nejdůležitějších odvětví hospodářství města.

 

Autor: Martina Limbergová