Tišnov
Spadá do okresu Brno-venkov a od moravské metropole leží asi 23 km ve směru na severozápad. Město Tišnov je zasazeno do malebné krajiny Podhorácka, poblíž soutoku Svratky a Labe, do půvabné scenérie zvlněné kopci a protkané pěšími i cyklistickými trasami, z nichž nejznámější je Pražská trasa. Z jihu Tišnov obklopuje les a nádherný výhled na celé město i okolní krajinu je z nedaleké rozhledny Klucanina.
Užitečné informace pro návštěvníky
Tišnov - zajímavosti
Historie města
První zmínka o Tišnovu se váže k roku 1233 a souvisí s klášterem Porta Coeli, který byl založen v roce 1230 Konstancií Uherskou, vdovou po králi Přemyslu Otakarovi I. Tišnov se ve město proměnil už během 13. století a později mu jako zásluhu Václav IV. udělil právo konání trhu.
Město nebylo obehnáno hradbami, a tak se jen horko těžko bránilo napadení přívrženců kalicha roku 1428. Opevněním tehdy disponoval pouze zdejší klášter.
V roce 1554 byla městu udělena významná práva, a to klášterní abatyší Barborou Konickou ze Švábenic. Díky nim pak město hospodářsky prosperovalo, nicméně úpadky občas způsobily požáry nebo epidemie. Nejhorší situace nastala v roce 1668, kdy město stihl právě jeden z ničivých požárů.
Povýšení na město se Tišnov dočkal roku 1788, poté, co zde byl zřízen regulovaný magistrát. V roce 1885 zde byla otevřena železniční trať, táhnoucí se do Německého brodu a Brna. Počátkem 20. století byl Tišnov velmi vyhledávaným lázeňským centrem.
Pamětihodnosti a zajímavá místa
Mimo zmíněný klášter Porta Coeli je v Tišnově k vidění také farní kostel sv. Václava, jemuž dominuje vysoká gotická věž nebo budova radnice, která prošla historizující přestavbou roku 1905. V dolním konci náměstí pak najdeme mariánský sloup.
Čelním zástupcem moderní architektury je v Tišnově funkcionalistická budova spořitelny, vystavěná ve 30. letech 20. století nebo nemocnice, kterou najdeme ve vilové čtvrti, a která je dnes státem chráněnou kulturní památkou.
Autor: Andrea Štyndlová