ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rozhledna Klucanina u Tišnova

Navštivte během svého pobytu v Tišnově také zdejší rozhlednu a nenechte si ujít kouzelný výhled, jaký se vám z ní naskytne!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Halasova, Tišnov
GPS: 49.34668100, 16.44049400
Rozhledna Klucanina u Tišnova map

Rozhledna Klucanina u Tišnova - zajímavosti

Tato zděná rozhledna se nachází na kopci Klucanina asi 1 km od Tišnova směrem na východ a přibližně 25 km od Brna směrem na severozápad. Je položena v nadmořské výšce 402 metrů a její oficiální zpřístupnění proběhlo 11. října 2003.

Rozhledna je vysoká 29,3 metry, přičemž vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 24,6 metrů nad zemí. Vede k ní 133 schodů a naskýtá se z ní krásný výhled na Českomoravskou vrchovinu, na severozápadě na vrch Květnice, Tišnov, Babí lom a Bukovec. Orientaci vám na vyhlídkové plošině budou usnadňovat informační tabule.

Na rozhlednu se snadno dostanete z centra Tišnova, budete-li sledovat modrou turistickou značku.

Rozhledna je otevřena denně a přístupná volně bez omezení.

Rozhledna Klucanina vznikla z iniciativy sdružení Rozhled na Tišnov, které vzniklo v květnu roku 2001. Jeho členové usilovali především o to zlepšit místní kulturní život a rozvoj Tišnovska. Jejich záměrem bylo mj. i obnovit rozhlednu na nedalekém kopci Klucanina.


Na tomto kopci již kdysi jedna rozhledna stála. Vystavěl ji Klub českých turistů roku 1934, ale její stav se postupně zhoršoval, až musela být v 50. letech nadobro uzavřena. O její obnovu nikdo neusiloval, a tak postupně chátrala až došlo k jejímu zřícení. Ještě na počátku nového tisíciletí po ní zůstalo jen torzo kamenné zídky.


Se stavbou současné rozhledny se započalo v létě roku 2002. Stavba byla financována jednak z veřejné sbírky, dále z prostředků sdružení, tišnovskou radnicí atd. Náklady na stavbu se vyšplhaly přibližně na 3,2 miliony korun. Rozhlednu projektovali Luboš Chvíla a Helena Chvílová. Rozhledna má dva vyhlídkové ochozy i venkovní plošinu, nacházející se těsně pod vrcholem.


Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 11. října 2003.

 

Autor: Andrea Štyndlová