ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Karlovy Vary - lázně

Nejslavnější a nejnavštěvovanější lázně v České republice, jejichž věhlas sahá až daleko za hranice. Ročně Karlovy Vary přilákají statisíce návštěvníků díky svým léčivým pramenům, historii města, kulturním akcím či nejspíše kombinaci všeho.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Vřídelní, Karlovy Vary
GPS: 50.23406560, 12.86094280
Karlovy Vary - lázně map

Karlovy Vary - lázně - zajímavosti

Karlovy Vary leží mezi Krušnými horami a Slavkovským lesem, kde se ve 14. století rád proháněl na koni král Karel IV. a lovil v lesích zvěř. Jeho družina jednou při takové vyjížďce v lese objevila horký pramen, který záhy králi zahojil zraněnou nohu. On ho díky tomu prohlásil za léčivý a nechal kolem něho postavit město. Během dalších let Karlovy Vary vzkvétaly, hlavně v 16. století zažily dobré časy, brzy na to je ale potkaly živelné pohromy v podobě povodně a ničivého požáru.

Avšak díky tomu, že se lázně čím dál častěji stávaly oblíbeným místem schůzek bohaté šlechty, poměrně rychle se z těchto pohrom vzpamatovaly. Asi tím nejvýznamnějším návštěvníkem z této doby byl v 18. století ruský car Petr Veliký.

Jejich převážnou dnešní podobu vtisklo Karlovým Varům 19. století a s ním období secese. Právě v 19. století a na počátku 20. století byly totiž Karlovy Vary nejdůležitějším společenským centrem naší země. Spolu s Mariánskými a Františkovými lázněmi tvořily pomyslný trojúhelník, kde smetánka té doby trávila volný čas a také se tu dojednávala důležitá politická rozhodnutí. Obě světové války znamenaly pro lázně velký útlum a období socialismu také nebylo tím nejlepším, v posledních dvou desítkách let ovšem sláva a lesk Karlových Varů opět značně stoupla a stále stoupá.

Léčivých pramenů je tu zachyceno ve vřídlech celkem 12 a najdete je v pěti kolonádách - Vřídelní, Zámecké, Tržní, Mlýnské a Sadové. Prameny mají různou teplotu zhruba od 30°C do 72°C. Asi nejznámější z nich je Vřídlo, které ve Vřídelní kolonádě tryská do výše až 12 m. Právě tady pod Vřídelní kolonádou vzniká typický suvenýr Karlovarská kamenná růže. Tvoří se usazováním minerálů z pramene a vy se tu na ten postup můžete i podívat. Jako 13 pramen je někdy označován slavný bylinný likér Becherovka, který se v Karlových Varech vyrábí už od roku 1807. Ve městě najdete i muzeum věnované tomuto likéru a jeho tvůrci.

Karlovy Vary jako na dlani budete mít z rozhledny Diana, na niž vás z města vyveze ozubená lanovka. O kousek níž na stejném kopci se nachází ještě vyhlídka Kamzík, ze které je také krásný pohled na lázeňské centrum pod vámi. Celým centrem protéká říčka Teplá, která dodává místu osobitou atmosféru. Její koryto se stáčí u hotelu Pupp, slavného luxusního hotelu, který ohromuje zvenku i zevnitř. Tam se také jistě ubytuje většina těch největších celebrit, které jako každý rok na přelomu června a července navštíví Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Pokaždé se na tento velký filmový svátek sjíždí desetitisíce návštěvníků a mezi nimi slavné osobnosti nejen z Česka, ale i ze zahraničí, a to již od roku 1947.

Kromě Becherovky či Karlovarské růže si tu můžete na památku pořídit také světově proslulé křišťálové sklo z firmy Moser nebo porcelán značky Thun, jež se vyrábí nedaleko.

V lázních si má člověk užívat hlavně klid a pohodu a k tomu budete mít při procházkách po Karlových Varech opravdu dost příležitostí. Jejich atmosféra k tomu totiž přímo vybízí.

 

Autor: Martina Limbergová