ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hradec Králové

Na severovýchodě Čech najdeme jedno z největších a nejvýznamnějších měst v České republice. Má bohatou historii, láká turisty celou řadou památek a zajímavých míst a je metropolí východních Čech. V současné době zde žije kolem 100 tisíc obyvatel, nachází se v něm šest vysokoškolských fakult a dominuje mu Bílá věž, odkud je krásný výhled nejen na město. Vítejte v Hradci Králové!

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Velké nám., Hradec Králové
GPS: 50.20915750, 15.83270720
Hradec Králové map

Hradec Králové - zajímavosti

První písemná zmínka se váže k roku 1225 a od té doby město několikrát zásadně změnilo svou podobu. Bylo to věnné město, bašta husitského odboje i sídlo protireformace nebo vojenská pevnost. Na počátku 20. století se na jeho podobě výrazně podíleli architekti Jan Kotěra a Josef Gočár, díky nimž bylo Hradci Králové přezdíváno "salón republiky" vzhledem k originalitě a rozmanitosti architektury v secesním a funkcionalistickém stylu.

Ve městě se mísí gotika s renesančními stavbami, baroko s moderní architekturou a najdeme zde takřka všechny zástupce uměleckých slohů.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Nejvyšší dominantou Hradce Králové je Bílá věž, vysoká 72 metrů a opatřená ochozem, z nějž je působivý výhled na celé město a jeho okolí. Ve věži je umístěn třetí největší a nejtěžší zvon České republiky.

Zajímavou stavbou je Muzeum východních Čech, které projektoval Jan Kotěra, a které je dnes národní kulturní památkou. V Hradci Králové je také Labská elektrárna, unikátní secesní budova projektovaná Františkem Sanderou. Jedná se o technickou památku, která je dodnes funkční a využívaná.

V Hradci Králové se nachází také Obří akvárium, největší sladkovodní akvárium s podvodním tunelem a možností bezprostředního kontaktu s tropickými zvířaty. Při jižním okraji města, na jednom z nejkrásnějších míst ve městě, najdeme také Hvězdárnu a Planetárium.

Z církevních staveb je v Hradci Králové asi nejznámější kostel sv. Ducha.

 

Autor: Andrea Štyndlová