ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Trutnov

Ve směru na sever od Hradce Králové se v severovýchodní části Čech rozkládá okresní město Trutnov, považované za vstupní bránu do Krkonoš. Město, kterým protéká řeka Úpa, má malebné okolí se zalesněnými kopci a stráněmi a díky své poloze je skvělým výchozím bodem pro řadu turistických tras, z nichž jedna je nazvaná Válka 1866, nachází se při jižním cípu Trutnova a návštěvníky provádí kolem památníků, připomínajících jednu z bitev 19. století. Historické centrum Trutnova je dnes městskou památkovou zónou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Bulharská, Trutnov
GPS: 50.56072440, 15.91235970
Trutnov map

Trutnov - zajímavosti

Historie města

Historické prameny se o Trutnovu poprvé zmiňují v souvislosti s rokem 1260, kdy je místo popisováno jako obec Úpa, nacházející se poblíž obchodní cesty. Od roku 1301 je obec zmiňována jako Nový Trutnov.

V dobách husitských válek byl Trutnov dobyt, později se město připojilo k husitům a bojovalo na jejich straně. Trutnov byl po celou tu dobu až do 16. století věnným městem, patřícím českým královnám. V té době byl v Trutnově vybudován vodovod a bylo mu uděleno várečné právo, což mělo za následek rozvoj pivovarnictví a výstavbu měšťanského pivovaru v roce 1582.

Úpadek města nastal za třicetileté války, kdy bylo dvakrát napadeno švédskými vojsky, načež bylo město vylidněno a poničeno. Další ránu pro město představovala morová epidemie a požár, který zde řádil roku 1745 a později v roce 1861. Krátce nato, v roce 1866 se nedaleko Trutnova odehrála prusko rakouská válka, na kterou kromě zmíněné stezky upomíná také památník na kopci Šibeník. V jeho základech byly uloženy ostatky rakouského podmaršálka, který v této bitvě zemřel.

Devatenácté století znamenalo pro Trutnov rozvoj textilního průmyslu a výstavby železniční tratě. Roku 1947 došlo k připojení obcí Horní Staré Město, Volanov, Voletiny a Poříčí k městu Trutnovu.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Součástí městské památkové zóny v Trutnově je kostel Narození Panny Marie, radnice, bývalý hrad a řada měšťanských domů. Centrum náměstí zabírá Nejsvětější Trojice a kašna s plastikou Krakonoše.

Směrem na západ od Trutnova bylo vybudováno několik rybníků, turisticky vyhledávaných především v létě.

Ve směru na jihozápad od města se nachází Dvůr Králové nad Labem s unikátní ZOO.

 

Autor: Andrea Štyndlová