ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Železný Brod

Při vjezdu do Železného Brodu budete opravdu mile překvapeni, vskutku krásné městečko. Okolí města je hornaté a krásně zelené. V létě je tu nádherně, ale v zimě tu musí být závěje...

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: nám. 3. května, Železný Brod
GPS: 50.64274000, 15.25407750
Železný Brod map

Železný Brod - zajímavosti

Město se nachází v údolí řeky Jizery na pomezí hned tří lokalit – Českého ráje, Jizerských hor a Krkonoš.

Město v průběhu staletí

Lidé ve zdejší osadě žili již v 11. Století. Šlo o dobré strategické místo, jelikož v těchto místech obchodníci brodili řeku a pokračovali odtud do Německa, Polska anebo Prahy. Město založil Přemysl Otakar II ve 13. století a i přesto, že bylo město v 15. století vypáleno lužickými vojsky, nezaniklo. O jeho obnovu se o 50 let později zasloužil další král, a to Vladislav II. Jagelonský.

Železný Brod žil nejen z obchodu, ale i z těžby dřeva a železné rudy. A zde narážíme na to, proč se městu říká Železný Brod, jelikož vzniklo u brodu a těžila se zde železná ruda.

Město mělo v dějinách významné postavení. V 17. století měl Brod dokonce právo konat jarmarky, čímž se stalo velmi významným hospodářským střediskem celého podhůří.

Skutečný rozvoj Železného Brodu však nastal až s příchodem textilní továrny, sklářské výroby a brusírny. Tomu se tak stalo v druhé polovině 19. století. Se sklářstvím se zde objevila i sklářská škola a Železný Brod se tak stal městem skla a bižuterie známém po celém světě.

Co v Železném Brodě navštívit?

Za návštěvu zde rozhodně stojí Kovárna Che Atelier Davida Szalaye, Městské muzeum, Malá vodní elektrárna, Klemencovsko (budova městské spořitelny stojící na náměstí  - jde o roubenou stavbu), zvonici a Běliště (jedna z nejkrásnějších roubenek ve městě, jež je ukázkou typické Pojizerské architektury). V průběhu roka se tu koná celá řada výstav, jarmarků a podjetí spojených nejen se sklářstvím a výrobou bižutérie.