ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Sedmihorky - lázně

Sedmihorky naleznete asi půl kilometru od Karlovic, pod něž díky své velikosti (či spíše malinkosti) spadají. Možná vás to překvapí, ale i když zdejší lázně patří vůbec k těm nejstarším v Čechách, ještě do roku 1966 byly Sedmihorky tuctovou Novou Vsí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Lázně Sedmihorky, Karlovice
GPS: 50.55297080, 15.19612080
Sedmihorky - lázně map

Sedmihorky - lázně - zajímavosti

Zdejší lázně vznikly s pomocí doktora Šlechty, jenž byl nadšeným zastáncem vodoléčebných metod Vincence Priessnitze. Zdejší prameny s průměrnou teplotou 8,5 stupně Celsia se mu zdály ideální.  A tak i bylo. Velmi rychle lázně získaly na oblibě. Velmi ráda si sem přijela odpočinout nejen česká šlechta, ale také i rakouská monarchie, a dále tu byli hosté z Ruska, Německa, Turecka i Švédska. Sedmihorky miloval i Jan Neruda, Eliška Krásnohorská, Otýlie Sklenárová – Malá, Marie Hübnerová, J. Bittner s ženou Marií a další.

V lázních Sedmihorky se léčily nemoci pohybového aparátu, srdeční onemocnění, chudokrevnost, hysterie, trudnomyslnost, alkoholismus, otylost, astma, syfilis, nervová onemocnění a nemoci močových cest.

Zpoza sedmi zdejších vršků (které mohou za dnešní pojmenování Sedmihorek) vytéká celkem 10 pramenů:

• Nejstarší je velmi silný pramen Sedmihorka, nebo také pramen Aloisův.
• Naproti němu se pak nacházel Hermínin pramen (později přejmenován na Husův), který se bohužel nezachoval.
• Dále po cestě naleznete Barbořin pramen a poblíž něj pak Antonínův pramen.
• Za nimi jsou pak prameny Felixův a Josefův.
• Další pramen Viléma Vojtěcha byl v roce 1928 přejmenován na pramen Kořenského. Kousek dál je pramen Kořenského II.
• U Smíchouzova rybníku pak naleznete Zdeňkův pramen.
• Přímo v lázeňské kolonádě naleznete Jánský pramen.
• U silnice pod starým lázeňským domem byl umístěn malý pomníček s tekoucí vodou, jenž se říká Elizabethina studna. Tato voda je bohatá na železo.

Zdejší místo do dnešních dnů patří k vyhledávaným turisty z celého světa. Vychází odtud celá řada turistických tras. Nedaleko lázní naleznete hned několik rybníků vhodných ke koupání, a také jeden z nejlepších kempů v České republice. Sedmihorky všem návštěvníkům nabízí kvalitní ubytování, možnost relaxace, dobrého jídla a odpočinku.

 

Autor: Adriana Dosedělová