ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Frýdek - Místek

U obou břehů řeky Ostravice se rozkládá město Frýdek-Místek. Územně náleží pod Moravskoslezský kraj a právě řeka vytváří přirozenou hranici nejen mezi Frýdkem a Místkem, ale také mezi Moravou a Slezskem. Ve městě dnes žije víc jak 60 tisíc obyvatel a přestože je známé především svým strojním a textilním průmyslem, najdeme v něm řadu historických památek a plno zajímavých míst.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Hlavní třída, Frýdek - Místek
GPS: 49.68554080, 18.34763310
Frýdek - Místek map

Frýdek - Místek - zajímavosti

Historie města

První historická zmínka o tomto místě se váže k osobnosti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu a k roku 1267. Tehdy je popisován Friedeberg jako trhová ves, která předcházela současnému Místku.

Během 13. století byla Přemyslem Otakarem II. a Vladislavem - opolským knížetem, vymezena hranice mezi Moravou a opolským knížectvím právě tokem řeky Ostravice. Friedeberg byl později ve 14. století zničen během rozbrojů a na jeho místě posléze vzniklo Nové Městsko neboli Místko. Místek byl k Frýdeckému panství připojen roku 1402.

Současný Frýdek je v historických pramenech zmiňován poprvé v roce 1305, kdy je označen názvem Jamnice. Býval v této době osadou s gotickou tvrzí, která byla později přestavěna na hrad, pod nímž se z původní osady Jamnice stalo město Frýdek.

V 16. století se zdejší panství definitivně odtrhlo od Moravy a připojilo se k Těšínsku. Roku 1581 tomu ale bylo zabráněno biskupem Stanislavem Pavlovským, který Frýdecko i Místecko odkoupil a připojil k panství hukvaldskému, k němuž náleželo až do roku 1850.

V 19. století se v celé oblasti významně rozvíjel průmysl, přičemž byly zakládány hutě, železárny a textilní továrny. S tím je spojena samozřejmě také architektonická výstavba. Byl vybudován Národní dům, Sokol i Matice místecká.

Dne 1.1.1943 se z rozhodnutí nacistických úřadů obě města spojila a dostala název Frýdek. V době po osvobození republiky se však název přeměnil na současný Frýdek-Místek, a to konkrétně 1.1.1955.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Vůbec nejzajímavější pamětihodností ve Frýdku-Místku je zdejší zámek ze 17. století, který v 18. století prošel rozsáhlou přestavbou. Jeho prostory jsou dnes využívány k výstavě expozice beskydského a pobeskydského regionu.

Za zmínku rozhodně stojí také Národní dům v Palackého ulici, který uchvátí svou působivou štukovou výzdobou. Z církevních staveb je významný především chrám Panny Marie Frýdecké, kostelík Všech svatých nebo kostel sv. Jakuba.

 

Autor: Andrea Štyndlová