ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Havířov

Havířov je nejmladším městem Česka, které vzniklo jako nutná potřeba vázaná na průmyslový rozvoj Ostravska. Původně mělo jít pouze o nové předměstí Ostravy, které mělo uspokojit ubytovací potřeby zdejších pracovníků. S plány se začalo již v roce 1947, město však bylo oficiálně založeno až v roce 1955 na základě usnesení vlády ČSR.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Havířov
GPS: 49.78009530, 18.43012390
Havířov map

Havířov - zajímavosti

Skutečné budování města se však začalo již mnohem dříve. V roce 1950 se začalo stavět hornické učiliště Korčagin (dnešní Magistrát). A již v roce 1952 tu stál dřevěný víceúčelový dům, kde se hrálo divadlo a kino. Od roku 1953 zde byla v provozu knihovna a bylo zde již na 1715 bytů. V roce 1956 tu byla otevřena první Základní škola Na Nábřeží a o rok později mělo město již 23 000 obyvatel, vlastní noviny „Hlasy Havířovska“ a dokonce tu fungovala i Spořitelna. Moderní město, které se mohlo jmenovat Bezručov, Gottvaldov, Čurdov, Faratín, Všemírov anebo ještě jinak poťouchle, se nakonec naštěstí stalo Havířovem.

Dnes se chlubí zajímavou architekturou, velkou zelení, hřišti, sochami a mnoha známými současnými osobnostmi, které se zda stihnulo narodit anebo městem alespoň prošlo. Jde například o Radku Kocurovou, Simonu Krainovou, Evu Vejmělkovou, Michala Kostovčíka, Bronislava Poloczka (z dnes již samostatné Horní Suché) a další osobnosti.

Havířov láká turisty nejen na svou architekturu, kulturní dění a koupaliště, ale také se stalo součástí Mikroregionu Těrlické a Žermanické přehrady, které se obě nachází jen kousek za městem. Těrlicko najdete v obci přilehlé k Havířovu Těrlicko a Žermanice se nachází o něco dál, 6 kilometrů směrem na Frýdek – Místek. A protože se Havířov nachází v údolí pod Beskydami, daleko to odtud není ani do horských a lyžařských středisek.