ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Přerov

V přibližném středu Moravy a v Olomouckém kraji leží okresní město Přerov. Jedná se důležitou dopravní křižovatku a sídlo významných průmyslových podniků, mezi něž se řadí například Precheza, Přerovské strojírny nebo Meopta. K městu se také pojí jména řady významných osobností, najdeme zde Muzeum Komenského a nejstarší pedagogické muzeum v České republice.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Jiráskova, Přerov
GPS: 49.45566190, 17.45125640
Přerov map

Přerov - zajímavosti

Historie města

Vůbec nejstarší zmínka o Přerovu je datována rokem 1131, nicméně už v 11. století je na tomto území připomínáno raně středověké hradiště. Listina olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka zmiňuje mimo jiné také velkofarní kostel sv. Jiří, který byl tehdy jedním ze sedmi nejdůležitějších kostelů na Moravě.

V roce 1256 byl Přerov Přemyslem Otakarem II. povýšen na královské město a poté, co byla přes Přerov protažena železnice, vedoucí u Olomouce do Vídně, začalo se město více rozvíjet.

Centrem dnešního historického jádra je Horní náměstí, obklopené domy z 15. století. Přerovský zámek najdeme nedaleko náměstí a byl vystavěn v místech, kde dříve stával hrad s románskou věží. Zmíněné Muzeum Komenského najdeme právě na zámku.

Koncem druhé světové války zde bylo potlačeno přerovské povstání a po válce proběhl masakr na Švédských šancích. Za éry komunismu vzrostl v Přerově počet obyvatel a ve městě se významně rozvíjel průmysl.

Pamětihodnosti a významná místa

Přerovské Horní náměstí je městská památková zóna od roku 1992. Zahrnuje také komplex hradeb a renesanční domy. Jedním z nejvýznamnějších je dům č.p. 31, tzv. Korvínský dům, který má renesanční portál z 2. poloviny 16. století. Součástí městské památkové zóny je samozřejmě také renesančně upravený zámek s vyhlídkovou věží.

Už od roku 1966 se v Přerově vždy v říjnu koná Československý jazzový festival a v okolí města se nachází řada vlastivědných stezek a turistických tras. Přímo ve městě je pak městský park Michalov, který je nejcennějším městským parkem ve střední Moravě a jedním z nejcennějších v České republice.

 

Autor: Andrea Štyndlová