ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rokycany

Rokycany jsou malebným západočeským městem, rozkládajícím se na soutoku Holoubkovského potoka a říčky Klabavy, přibližně 20 km ve směru na západ od Plzně a v kotlině jednoho z výběžku Brd. Město leží přímo na hlavní železniční trati, spojující Plzeň a Prahu, a tak je pro turisty skvěle dostupné.

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 49.74248530, 13.59569940
Rokycany map

Rokycany - zajímavosti

Historie města

Oblast Rokycan byla osídlená už v době kamenné a na základě archeologických nálezů lze mluvit i o keltském osídlení. Historické prameny se o Rokycanech poprvé zmiňují roku 1110, čímž se řadí mezi naše nejstarší města. K povýšení na město však došlo až během 14. století a královským městem se staly až roku 1584.

Rozsáhlou přestavbou Rokycany prošly v éře baroka, kdy byl přestavěn chrám na náměstí, došlo k výstavbě morového sloupu, radnice a sloupu sv. Jana Nepomuckého. Během 18. století však bylo město několikrát stiženo ničivými požáry, hladomorem a epidemií moru.

Od roku 1850 jsou Rokycany okresním městem a v roce 1862 zde byla otevřena zmíněná železniční trať Praha - Plzeň, díky které došlo také k oživení průmyslového růstu, přičemž byl otevřen cukrovar, pily, hutě a bylo založeno hned několik škol.

Ve 20. století se v Rokycanech dne 9. května 1945 setkaly spojenecké armády protifašistické koalice.

Památky a zajímavá místa

V současné době jsou Rokycany malebným městem s řadou zrekonstruovaných památek. Zcela jednoznačnou dominantou města je kostel Panny Marie Sněžné z 12. století. K dalším významným místům se řadí radnice, náměstí s kašnou a Mariánským sloupem. Z církevních památek jmenujme ještě kostel Nejsvětější Trojice ze 17. století nebo kapli Navštívení Panny Marie na Vršíčku.

Město se pyšní také plaveckým bazénem z roku 2002, který je součástí komplexu s koupalištěm, saunou, tobogánem a dalšími atrakcemi.

V Rokycanech je také hvězdárna a muzeum Dr.B.Horáka, zaměřené na paleontologii a železářství.

Autor: Andrea Štyndlová