ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Zlonice

Obec Zlonice, založená v 9. století, má zvláštní kouzlo, umíte-li se dívat. Obvzlášť, jste-li obdivovateli staré architektury, patinované časem. Rozhodnete-li se objevit krásu a zajímavosti této středočeské obce, ležící poblíž města Slaný, vyhraďte si určitě více času a projděte se po jejích ulicích.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Zlonice
GPS: 50.28592110, 14.09176080
Zlonice map

Zlonice - zajímavosti

Svou návštěvu můžete zahájit zastavením u památníku Antonína Dvořáka. Je umístěn v budově špitálu, který vystavěl hrabě Kinský „ aby zde zaopatřeno mohlo býti 6 mužů a 6 žen“. Vedle barokní přízemní stavby je i bývalá varhaníkovna, kde řeznický učeň Antonín Dvořák, pod vedením kantora a varhaníka Liehmanna, rozvíjel svůj talent.
Opodál stojí budova staré školy, v jejíchž lavicích zasedlo mnoho nadaných žáků, později proslulých zejména ve světě hudby. Zlonickým rodákem je i Eduard Ingriš, hudební skladatel, fotograf a cestovatel. Je mimo jiné autorem písně Teskně hučí Niagára.

Pod školou je k nepřehlédnutí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který rezonoval tóny Dvořákova zpěvu i hudby. Svatostánek je užíván i jako koncertní síň. Před kostelem měla stát socha sv. Onufria, ten ale nakonec stráží obec z horizontu uprostřed polí. Vysochal ho před rokem 1726 Matyáš Braun.

Nevynechejte setkání s tímto světcem, budete překvapeni nejen nezvyklým, přesto působivým umístěním, ale i podobou svatého muže. Najdete ho na konci obce po levé straně, ve směru na Břešťany, za tratí, asi 1km od hlavní silnice. Ve stejném směru odbočuje, pro změnu doprava, hliněná cesta k židovskému hřbitovu. Zadumaná a pietní atmosféra tohoto místa vás jistě přiměje k zamyšlení a zklidnění se.

Pokud jste se dosyta pokochali zašlou krásou zlonických stavení, pamatujících evidentně blahobytný měšťanský život, můžete popojet asi 2 km do obce Lisovice. Je tam menší železniční muzeum, které původně bývalo ve Zlonicích.