ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Kouřim

Existují teorie o tom, že pokud by v legendární bitvě u Štolmíře nezvítězil svatý Václav, ale kouřimský kníže Radslav, byla dnes možná Kouřim naším hlavním městem. Nicméně podobná situace nenastala, a tak je dnes Kouřim poklidným středočeským městečkem s malebnými domky, obklopujícími zdejší náměstí, a uličkami, ve kterých máte pocit, že se snad čas na chvíli musel zastavit. Od Prahy je Kouřim vzdálená přibližně pouhých 30 km a obyvateli hlavního města je velmi vyhledávaná nejen pro dostupnost, ale především pro poklidnou atmosféru.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Mírové náměstí, Kouřim
GPS: 50.00280670, 14.97746390
Kouřim map

Kouřim - zajímavosti

Co je zde k vidění?

Čím je město Kouřim proslulé, je především zdejší Skanzen, o kterém se mluví snad v každém průvodci, zaměřujícím se na toto město. Na zeleném svahu je rozeseto několik hrázděných staveb v podobě chalup, stodol nebo zvoniček, ale i soch a celé místo působí jako ilustrace z pohádkové knihy. A o to víc, když se zde jednou za čas koná tradiční lidová veselka.

Zdejší zajímavostí je také kouřimský kostel sv. Štěpána, resp. jeho zvonice, ve které jsou zvony zavěšeny vzhůru nohama, a k jejichž rozezvučení je třeba šlapat na pedály.

V budově kouřimské radnice v současné době sídlí Muzeum Kouřimska, ve kterém najdete expozici archeologických nálezů z doby před více jak tisíci lety, pocházejících z hradiště Stará Kouřim, které založil bratr praotce Čecha, Lech. Nedaleko za městem je dodnes uchována skalka, kde Lech údajně odpočíval, a které se říká Lechův kámen. Jen pár set metrů od tohoto místa je samotný střed Evropy.

Městské opevnění

Město Kouřim se pyšní také jedním z nejlépe dochovaných středověkých fortifikací v českých zemích. Zdejší opevnění se začalo budovat ve 13. století a práce byly ukončeny počátkem 16. století. Poté, co bylo na počátku 19. částečně stiženo požárem, došlo k místnímu bourání hradeb a také zániku čtyř městských bran.

Kouřimské opevnění se skládalo ze dvou hradebních pásů, které od sebe byly vzdálené asi 14 metrů, a mezi kterými byl umístěn parkán. Vnitřní hradba sahala do výšky 6-7 metrů a kromě střílen měla i dřevěný ochoz a cimbuří. Vnější hradba je pozdně gotická a zpevněná věžemi.

V současné době se městské opevnění dochovalo na různých místech po celém okruhu.

 

Autor: Andrea Štyndlová