ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Roudnice nad Labem

U levého břehu Labe na jihovýchod od Litoměřic najdeme Roudnici nad Labem, město, které je ideální jako základna pro podnikání procházek i výletů do okolí. Řadí se k vůbec nejstarším městům v České republice.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Řipská, Roudnice nad Labem
GPS: 50.42455920, 14.26071610
Roudnice nad Labem map

Roudnice nad Labem - zajímavosti

Historie města

Název jednoho z nejstarších měst naší republiky zní Rúdník a je pravděpodobně odvozen od vyvěrajícího rudného kamene. Prameny se o tomto místě zmiňují od počátku 12. století a od 13. století je zde doložen také románský hrad, který se řadí mezi vůbec nejstarší světské stavby v Čechách. Roudnice nad Labem tehdy spadala pod majetek pražských biskupů a později též arcibiskupů, a zdejší hrad byl pro ně velmi vyhledávaným místem.

Těžkou ranou byly pro město husitské války, během kterých bylo dobyto a krutě vypleněno, byl zničen klášter, který už pak nikdy nebyl obnoven. Město pak v následujících letech často střídalo majitele, na což doplácelo především obyvatelstvo.

Další těžké období pro Roudnici představovala třicetiletá válka. V té době město vlastnili Lobkovicové, za kterých se městu dostávala velká péče a byla dokonce nedělitelným rodovým majetkem, a to až do roku 1945. Došlo také k přestavbě středověkého hradu na barokní zámek.

V 19. století se z Roudnice stalo hospodářské centrum celého kraje, rozvíjelo se zde strojírenství a byla zde vystavěna železnice, které bohužel padly za oběť hradby a kostel sv. Václava.

Pamětihodnosti a zajímavá místa

Největším lákadlem je v Roudnici nad Labem bezesporu zdejší románský hrad a zámek, jehož historie se začala psát už ve 12. století, a v jehož areálu najdeme také Kapucínský klášter.

Dalším významným místem v Roudnici nad Labem je chrám narození Panny Marie s augustiniánským klášterem.

Prostory zámecké jízdárny jsou dnes sídlem galerie moderního umění a na náměstí v historickém jádru stojí za shlédnutí řada historických domů a pseudorenesanční radnice.

Zajímavostí Roudnice je pak Kratochvílova rozhledna, vystavěná v duchu funkcionalismu Otakarem Štěpánkem.

 

Autor: Andrea Štyndlová