ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Luhačovice - lázně

Luhačovice jsou největšími lázněmi na Moravě a čtvrtými největšími v České republice. Leží na jihovýchodě Moravy, v malebné krajině Bílých Karpat. První písemné zmínky o zdejší osadě pocházejí ze začátku 15. století, slovanské osídlení tu ale proběhlo ještě o několik století dříve. Také léčivé prameny tu vyvěraly od nepaměti a lákaly svým bubláním i zvláštní slanou chutí. Lidé si brzy všimli také jejich léčivých účinků. V druhé polovině 17. století se podařilo první prameny zachytit a začalo se jim říkat „luhačovická voda“. Dnes je těchto pramenů známých 17, z toho šest slouží k pitné kůře, většina dalších se využívá při léčebných koupelích, ale některé už zanikly. Nejznámějším pramenem je Vincentka, která se stáčí i do lahví a můžete si ji zakoupit v lékárnách nebo některých obchodech po celé republice. Dalšími pak jsou Ottovka, Aloiska, Pramen Dr. Šťastného, Pramen Sv. Josefa a poměrně nově Viola.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Dr. Veselého, Luhačovice
GPS: 49.10002500, 17.75696140
Luhačovice - lázně map

Luhačovice - lázně - zajímavosti

K architektonické podobě lázní výraznou měrou přispěl slovenský architekt Dušan Jurkovič. Původně postavil 12 budov, některé ale bohužel nebyly dokončeny nebo byly dokonce zbořeny, dochováno jich je 8. Jeho nezaměnitelný styl je dodnes krásně vidět na Jurkovičově domě přímo vedle kolonády, která je jednou z nejhezčích budov lázní. Dále ještě pracoval na vile Jestřabí na konci lázeňského parku, Chaloupce, Vodoléčebném ústavu či třeba Slunečních lázních. Dva jeho domy stojí také v Pražské čtvrti, v kopci za lázeňským parkem. Lázeňský park je takovou malou oázou klidu a krásné přírody, nabízí posezení ve stínu stromů, romantické altánky i zurčení Luhačovického potoka, který zde protéká.

Přes lázně a okolní kopce vede mnoho turistických tras různé délky a náročnosti. Jedna z nich vede od kolonády také k 3 km vzdálené Luhačovické přehradě ( říká se jí i Pozlovická). To je oblíbené místo nejen pro procházky, ale v létě také ke koupání a sportování.

Ve městě naleznete vše potřebné od restaurací a barů až po různé obchody, takže vám tu nic nebude chybět.
Lázně Luhačovice jsou jedny z nejkouzelnějších. Kolonáda s překrásným parkem, městečko nabízející vše, co člověk potřebuje ke klidu i zábavě, skvělá poloha v údolí mezi stráněmi hustě porostlými lesy, slavné léčivé prameny a mnoho dalšího, to je to pravé pro příjemnou dovolenou nebo alespoň nějaký výlet. Luhačovice si jistě zamilujete už při první návštěvě.

 

Autor: Martina Limbergová