ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Památník Karla Poláčka Rychnov nad Kněžnou

Ve městě Rychnov nad Kněžnou najdeme židovskou synagogu, ve které je ke shlédnutí expozice Regionálního židovského muzea Podorlicka, zaměřující se na judaismus v Podorlicku. Zároveň toto muzeum slouží jako Památník Karla Poláčka.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Fischerova 602, Rychnov nad Kněžnou
GPS: 50.16264580, 16.27637420
Památník Karla Poláčka Rychnov nad Kněžnou map

Památník Karla Poláčka Rychnov nad Kněžnou - zajímavosti

V roce 1892 se právě jedné z místních židovských rodin narodil Karel Poláček (1892 - 1945), budoucí spisovatel a novinář, autor knihy Bylo nás pět. Dílo Karla Poláčka se řadí k těm vůbec nejvýznamnějším, jaká v období mezi dvěma světovými válkami vznikly. Ve většině případů ve svých románech Karel Poláček zachycuje tragikomické obrazy maloměstského života.

Expozice judaismu v Rychnově nad Kněžnou návštěvníky seznamuje se stopami existence Židů v Podorlicku.

O synagoze

Židovská synagoga v Rychnově nad Kněžnou, vystavěná mezi lety 1781 - 1782, se v roce 1830 dočkala klasicistních úprav. Původně na tomto místě stála starší synagoga, vystavěná v 17. století a zničená požárem.

Oheň poničil i tuto synagogu, a to v roce 1830. Následně pak byla klasicistně zrekonstruována. Další opravy pak následovaly v roce 1898 a 1913, kdy byl zmodernizován interiér, došlo k rozšíření oken a přístavbě schodiště, vedoucího ke galerii pro ženy.

Během druhé světové války byla synagoga zpustošena a po válce pak byla využívána jako sklad. K rekonstrukci došlo až mezi lety 1993 - 1995.

Expozici je možné navštívit v období mezi květnem a říjnem a to od 9 do 17 hodin mimo polední přestávku, která trvá od 12 do 13 hodin.

Jak se sem dostat?

Synagogu najdete přímo ve městě Rychnov nad Kněžnou v ulici Palackého. Vlakové nádraží je odtud asi půl kilometru a autobusová zastávka sotva 300 metrů. Vydáte-li se sem autem, je možné ho zaparkovat na placeném parkovišti poblíž synagogy.

TIP: Dalším zajímavým místem k navštívení je židovský hřbitov s kaplí. Obojí se nachází na kopci přímo naproti historickému jádru města Rychnov nad Kněžnou.

 

Autor: Andrea Štyndlová