ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Růžový palouček

Zvláštní památné místo s příznačným názvem Růžový palouček najdete asi 6 km od historického města Litomyšl. Jeho ojedinělost spočívá v samotném charakteru místa - paloučku, který je celý osázen růžemi.

Užitečné informace pro návštěvníky

GPS: 49.87032810, 16.20243500
Růžový palouček map

Růžový palouček - zajímavosti

Pověstmi opředené místo

K Růžovému paloučku se váže celá řada pověstí, přičemž ta první souvisí se samým jeho vznikem, který je údajně vázán na událost odchodu Českých bratří do ciziny. Zde se naposledy pomodlili, zakopali zlatý kalich a růže prý na paloučku vyrostly z jejich prolitých slz.

Růžový palouček určitě zná každý, kdo někdy četl Jiráskovy Staré pověsti české, ve kterých najdete o tomto místě zmínku, resp. pověsti, jež se k němu váží. Všechny však shodně vypráví o strašlivém neštěstí, které stihne každého, kdo by chtěl toto posvátné místo zničit nebo poškodit. Jeden sedlák se palouček kdysi pokoušel vyorat. Jeho kůň si však zlomil nohu, pluh se rozbil a sedlák doma našel mrtvou ženu a ve vaničce utopené dítě. Během napoleonských válek si voják chtěl jednu růži z paloučku utrhnout. Nešťastně však zakopl a zabila ho jeho vlastní zbraň.

Snad je to právě pověstmi a nebo snad ojedinělostí tohoto místa, v každém případě se však všichni návštěvníci k němu chovají s velkou úctou.

Současná podoba

Původně měl palouček rozlohu asi 350 m², byl umístěn poblíž polí a lesů a odedávna zde rostly francouzské růže. Roku 1906 byl pozemek odkoupen Spolkem pro získání Růžového paloučku veřejnosti, který postupně dával tomuto místu současnou podobu.

V současné době zde najdete měděný pomník Českým bratřím a osázený park plný nádherných růží.