ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Čertova stěna - Luč

Národní přírodní rezervace Čertova stěna - Luč se rozkládá na ploše asi 140 ha v místech mezi Vyšším Brodem a Loučovicemi, přímo nad pověstnými Čertovy proudy řeky Vltavy. Její vznik se datuje rokem 1992 a vznikla sloučením Čertovy stěny a Luče.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Loučovice
GPS: 48.63103750, 14.27346280
Čertova stěna - Luč map

Čertova stěna - Luč - zajímavosti

Čertova stěna - státní přírodní rezervace založená roku 1956 při pravém břehu řeky a rozkládá se na ploše 10 ha

Luč - státní přírodní rezervace založená roku při levém břehu řeky a rozkládá se na ploše 95 ha

Rezervace Čertova stěna - Luč se v roce 2005 dočkala rozšíření v části při pravém toku a byl do jejího území také zařazen tok řeky Vltavy.

Čertova stěna má charakter divokého skalního srázu, který pokrývají žulové balvany v nahodilém uspořádání, tedy kamenné moře. Všude kolem jsou břízy a borovice, jejichž tvar mnohdy působí až bizardně.

Přímo nad údolím uvidíte Čertovu kazatelnu, odkud je působivý výhled na Vltavu. Samotný název Čertova stěna vám možná připomene hudebního skladatele Bedřicha Smetanu, který se tímto útvarem nechal inspirovat v opeře Čertova stěna.

Pod Čertovou stěnou se line řekla Vltava, která se klikatí korytem plným balvanů. Toto místo je známé pod názvem Čertovy proudy.

Přístup na Čertovu stěnu

K Čertově stěně lze nejsnáze dojít z parkoviště poblíž silnice, vedoucí z Loučovic na Vyšší Brod. Podél protějšího břehu Vltavy se táhne turistická stezka a cyklostezka s informačními tabulemi.
Vstup do kamenného moře je turistům zakázán.
Působivý výhled na vás čeká u vrcholu Luč v nadmořské výšce 933 metrů. Je přístupný modře značenou turistickou stezkou a je odtud krásný výhled na vltavské údolí, Lipany i Čertovu stěnu.

 

Autor: Andrea Štyndlová