ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Plešné jezero Šumava

Vydáte-li se na dovolenou na Lipno a budete-li hledat nějaký dobrý tip na výlet do okolí, pak vězte, že právě Plešné jezero se řadí k těm nejhezčím místům, která v této oblasti najdete. Už jen samotná cesta k němu je úchvatná! Vede divokou přírodou, z části i po asfaltové cestě, ale nuda vás na ni rozhodně nečeká. Neustále totiž budete mít dostatek podnětů k obdivu. Jedním ze zajímavých míst, která na trase potkáte, je i Schwarzenberský plavební kanál, který se řadí mezi nejzajímavější technické památky u nás.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Nová Pec
GPS: 48.77725830, 13.86675030
Plešné jezero Šumava map

Plešné jezero Šumava - zajímavosti

TIP: U Schwarzenberského kanálu se na chvíli zastavte u akvaduktu a všimněte si zajímavého optického klamu: voda na vás bude budit dojem, že teče do kopce.

Podle pověsti je Plešné jezero bezedné, ale ve skutečnosti má v nejhlubším místě 18 metrů. Působí krásně a mimořádně tajemně. Další z pověstí tvrdí, že se v jedné z jezerních stěn ukrývá poklad. Skála se otevírá na Velký pátek - jedině tehdy lze poklad získat.

Přímo nad Plešným jezerem se vypíná pomník Adalberta Stiftera, básníka, který pocházel ze Šumavy. Výška pomníku je 14,5 metrů.

Jezero samotné je vlastně připomínkou doby ledové.

Plešné jezero se nachází v těsné blízkosti státní hranice s Rakouskem a překročit ji lze prakticky kdykoli a na jakémkoli místě, jen je třeba mít při sobě buď pas nebo občanský průkaz.

Kamenné moře

Přibližně 200 metrů od Plešného jezera najdete Kamenné moře, které představuje unikát. Z Nové Pece se přes něj táhne zeleně značená turistická stezka. Sestává z mohutných žulových balvanů a rozkládá se na ploše přibližně 6 ha. Kamenné moře je porostlé klečí borovice, která se v podobné nadmořské výšce takřka nevyskytuje. Najdeme zde také borovici lesní, která právě v těchto místech dosahuje svého výškového maxima v oblasti Šumavy.

 

Autor: Andrea Štyndlová