ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Rudické propadání a Kolíbky

Rádi obdivujete krásné přírodní scenérie a procházky lesem patří k vašim oblíbeným činnostem? Pak se vám jistě bude líbit nedaleko Rudice, obce ležící asi třicet kilometrů severně od Brna.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Rudice
GPS: 49.33331000, 16.73433390
Rudické propadání a Kolíbky map

Rudické propadání a Kolíbky - zajímavosti

Rudické propadání je národní přírodní památkou nacházející se ve středu chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Do hloubky až 90 metrů tu padají pod zem vody Jedovnického potoka a ztrácejí se ve spletitém systému jeskyní, který má na délku 13 kilometrů a je tak druhým největším v České republice. Propadání Jedovnického potoka je nejmohutnějším propadáním v Moravském krasu a to není jeho jediné nej. Díky hloubce 90 metrů tvoří samotné propadání jeden z nejvyšších vodopádů v Česku. V jeskyni se nachází Rudická propast, která je se svými 153 metry nejhlubší suchou propastí v České republice a Obří dóm je zase jednou z největších jeskynních prostor na českém území. Jedovnický potok vytéká z podzemí zpět na povrch až u známé Býčí skály.

Všechny podzemní prostory jsou ale běžným turistům skryty, k vidění je pouze scenérie skály, ve které potok mizí. I ta a její okolí však určitě stojí za to. Pokud by ve vás však dřímal dobrodružný duch a podzemí byste chtěli navštívit, můžete se přihlásit do kurzu speleologie, kdy se na pár hodin podíváte právě do prostor pod Rudickým propadáním. Vyžaduje to však opravdu dobrou fyzickou kondici a také odvahu.

V bezprostřední blízkosti propadání se nachází další zajímavost a to skalní útvary zvané Kolíbky. Toto menší skalní město, jak bývají nazývány, je tvořeno vápencovým krasovým útvarem a protínají ho mnohé jeskyně a jeskyňky. Skály jsou vyhledávaným cílem horolezců i filmařů, často se tu točí třeba záběry z pohádek. Také se tu nachází významné archeologické naleziště.

K místu se dostanete několika cestami, výchozím bodem mohou být Rudice i o něco málo vzdálenější Jedovnice.

 

Autor: Martina Limbergová