ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Údolí Oslavy a Chvojnice

Jestliže jste se rozhodli pro trochu náročnější procházku s nádechem dobrodružství na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny, vydejte se do území národní přírodní rezervace Údolí Oslavy a Chvojnice. Projdete se překrásnými dubovými lesy i po skalách podél řeky, můžete navštívit i zříceniny starých hradů. V hlubokém údolí teče řeka Oslava přes tvrdou horninu, takže vznikla početná skaliska, díky kterým má údolí v některých místech vzhled kaňonu. Vedou tudy turistické stezky, prohlédnout si můžete vodní mlýny, zříceniny, rokle nebo se snažit zahlédnout některé ze vzácných živočichů.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Čučice
GPS: 49.20694390, 16.15694420
Údolí Oslavy a Chvojnice map

Údolí Oslavy a Chvojnice - zajímavosti

Kaňon, peřeje a vodopády

Ve chvíli, kdy Vás turistická cesta zavede do údolí řeky, si budete připadat jako v kaňonu. Voda zde krouží kolem skalisek vyčnívajících z koryta, tvoří se četné peřeje a místy je možno vidět malé vodopády. Při putování po skalách podél řeky můžete využít podpory řetězů připoutaných ke skále. V létě je možno vidět v okolních lesích celé skupiny květů bramboříku evropského. Je potřeba dát pozor na spadlé stromy, které občas přehradí cestu, nebo na skupinky těžko schůdných balvanů.

Chráněné rostliny a živočichové

V hojnější míře se na území rezervace vyskytují i rostliny- například koniklec velkokvětý, jazýček jadranský, kakost krvavý, oman oko Kristovo, křivatec český, lomikámen trsnatý nebo dvouhrotec zelený, ze zvířecí říše zde můžete potkat různé druhy měkkýšů, mloka skvrnitého, užovky, několik druhů přástevníků nebo kovaříka a další vzácnější druhy.

Zříceniny hradů k údolí patří

Při procházce rezervací se občas vzdálíte od údolí řeky, především tehdy, budete-li si chtít prohlédnout zříceniny hradů, zničených v polovině 15. století. Hrady byly zbourány hlavně z obavy, aby se nestaly sídlem loupežníků. Z hradu Lamberka se zachovaly zbytky zdí a příkopů, z Kraví hory zbytek věže a z Levnova opěrné zdi. Ze zbytků Levnova je krásná vyhlídka do okolní krajiny.

 

Autor: Helena Syslová