ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Stvořidla

Ať máte rádi pěší turistiku nebo jste nadšenými vodáky, úsek řeky Sázavy s nejrůznějšími prahy nebo peřejemi budete obdivovat nejen pro možnost vodní turistiky, ale i samotnou krásu balvanitého říčního koryta a okolní krajiny. Octnete-li se v zéto oblasti mezi Ledčí a Světlou nad Sázavou, vstoupíte na území přírodní rezervace Stvořidla. Na návštěvu si vyhraďte dostatek času – je opravdu co prohlížet.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Ledeč nad Sázavou
GPS: 49.66384000, 15.32545000
Stvořidla map

Stvořidla - zajímavosti

Vodáky láká obtížnost

Řeka Sázava v této oblasti překonávala výrazný výškový rozdíl a vytvořila zde hluboké údolí. Proudící voda vytvořila prohlubně zvané obří hrnce a skalní prahy s peřejemi a krásně čistou vodou. Tok řeky je zde na hranici sjízdnosti, což vodáky přitahuje. Oblíbené je sjíždění na nafukovacích lodích pro divokou vodu a uzavřených kajacích. Při nízkém stavu vody v období sucha vystupují z říčního koryta kameny, v jejichž množství se voda skoro ztrácí.

Údolí řeky je balvanité

Velké množství balvanů na dně řeky vysvětluje místní legenda. Za úpis na duši měl čert pomoci sedlákovi zúrodnit pole. Po deseti letech, kdy lhůta vypršela, chtěl sedlák čerta obelstít a vykropil obydlí svěcenou vodou. Čert se rozzlobil a chtěl sedlákovi zaházet pole kameny. Když letěl s plnou náručí kamenů, zasvítilo mu do očí slunce a kameny vysypal do říčního koryta místo na pole. Proto

Obdivovat můžete i rostliny a živočichy

Místní smíšený les je tvořen smrky, buky, habry, lípami, javory, olšemi a vrbami. Najdete zde i vzácnější rostliny jako kozlík, barvínek, kruštík, plavuně, strmobýl a další. Ze Žďárských vrchů sem deště přinesly devětsil, alpskou růži, křivatec, silenku, prvosenku, dymnivku a jiné zajímavé druhy horské a podhorské vegetace. Živočišnou říši zastupují například obojživelníci, především mlok skvrnitý, z ptactva je možno jmenovat ledňáčka a z vzácných savců především vydru říční.

 

Autor: Helena Syslová