ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Velký Špičák u Třeště

Milovníci listnatých stromů a zvláště buků jistě nevynechají návštěvu Velkého Špičáku u Třeště. Již v roce 1964 se stala tato oblast chráněnou. Chcete- li vidět zachovalý přirozený bukový porost, vydejte se na vycházku právě na Velký Špičák. Jedná se i o oblíbený turistický cíl, takže k němu vede několik značených turistických tras. Chráněn je celý vrchol včetně skal i kamenů. Toto místo jistě znají také zeměměřiči, je zde chráněné území geodetického bodu a byl zde jeden ze základních bodů ještě Československé trigonometrické sítě. V Národním muzeu v Praze je možno vidět právě původní vytyčovací kámen.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Třešť
GPS: 49.30990000, 15.51157970
Velký Špičák u Třeště map

Velký Špičák u Třeště - zajímavosti

Dřeviny, rostliny i živočichové

Velký Špičák je celý zalesněný. Převažuje zde bučina a jedle, vyskytují se i jasany, javory a jilmy. Vidět zde můžete i mnohé vzácné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Sněženky, sasanky, měsíčnice nebo kyčelnice zde našly vhodné a chráněné prostředí, ve kterém se jim daří. Někdy se podaří nalézt i vzácné houby. K nejvýznamnějším živočichům žijícím na tomto území patří martináček, pavučinka, pavouci, žížala, mnohonožka, krkavec, sluka, čáp, výr a jiní zástupci živočišné říše.

Velký Špičák a Velké Javoří

Velký Špičák a Velké Javoří vytvářejí společnou hřebenovou partii. Směrem k vrcholu Velkého Špičáku se začíná terén značně členit, k vidění jsou terasy a menší kamenná moře. Jistě Vás zaujmou i výrazné mrazové sruby, stěny zvětralé působením mrazu. Na jihozápadě se nacházejí prameniště, půda je zde vlhká, a proto vhodná pro růst místní flory. Porosty zde však často poškozuje zvěř.

Naučná stezka Špičák

Od okraje samotné Třeště vychází naučná stezka Špičák. Vede lesními i polními cestami, informace získáte z informačních tabulí, které jdou po cestě umístěny. Stezka měří cca 5 km a je určena turistům jakéhokoli věku. Na trase je pět zastávek. Okruh je možno upravit zakombinovat s turistickými stezkami.

 

Autor: Helena Syslová