ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Náměšťská obora

Při pobytu v Náměšti nad Oslavou nebo okolí rozhodně nemůžete vynechat návštěvu Náměšťské obory. Tato zámecká obora má dlouhou historii, porosty a stromy, které se zde vyskytují, jsou unikátní. Tradiční chov daňků zde prý byl již v době před husitskými válkami. Jistě Vás zaujmou i zajímavé druhy ptáků nebo bezobratlých živočichů, které se zde vyskytují. Obora byla zachována a vyhlášena přírodní památkou jako doklad o činnosti našich dávných předků.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Náměšť nad Oslavou
GPS: 49.20874420, 16.16256080
Náměšťská obora map

Náměšťská obora - zajímavosti

Dominantou obory je letohrádek

Klasicistní letohrádek najdete ve východní části obory, tzv. části kralické, protože obora se nachází v katastrálním území Náměšť, Kralice nad Oslavou a Otradice. Letohrádek pochází z první poloviny 19. století a byl postaven na přání Jindřichem Haugwitzem a je dominantou celé obory. Rod Haugwitzů vlastnil panství až do r. 1945 a dbal na rozvoj městečka i kultury. Letohrádek (Lusthaus) je jedním z děl, která můžete osobně obdivovat.

Obora je historická a evropsky významná lokalita

Obora se stala evropsky významnou lokalitou v roce 2004, přírodní památkou je již od roku 1981. Kdybyste hledali písemné zmínky o samotné oboře, dostali byste se do první poloviny 17. století, kdy Žerotínové prodali panství Albrechtovi z Valdštejna. Obora byla již tehdy velká, délka ohrady se blížila 9 km. Ve smlouvě je již konkrétně zmiňována obora se vším příslušenstvím.

V oboře se setkáte se vzácnými rostlinami i živočichy

V Náměšťské oboře se setkáte nejen s vzácnými rostlinami, ale i živočichy. Platí zde Natura 2000, která tu chrání především brouky – kovaříka, tesaříka obrovského nebo páchníka hnědého. Zdejší chov daňků skvrnitých má evropský význam. Porost obory je tvořen velmi starými listnatými stromy, prohlédnout si můžete i celou soustavu kaskádových jezírek s jejich obyvateli. Obdivovat můžete také místní bažantnici.

 

Autor: Helena Syslová