ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Prachovské skály

V Českém ráji rozhodně nebudete mít nouzi o výlety. I když je nabídka bohatá, stejně jako všichni turisté před Vámi nevynecháte určitě Prachovské skály, jednu z tradičních a známých oblastí Českého ráje. Nádherná příroda a ideální podmínky pro provozování horolezectví jsou důvodem, proč zde turistika má velmi dávnou tradici. I v současnosti můžete ocenit výhody rozvinuté turistiky ve skalním městě či okolí.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Blata 15, Jičín
GPS: 50.46457500, 15.28440280
Prachovské skály map

Prachovské skály - zajímavosti

Pískovcové skalní město

Když se řekne Prachovské skály, představí si každý rozsáhlé pískovcové skalní město. Vystoupat lze až na vrcholové náhorní plošiny, odkud je nádherný výhled po celém Českém ráji a okolí. Dva prohlídkové okruhy poskytují široké možnosti pro plánování výletů. Návštěvník každého z nich si prohlédne nejen přírodní krásy, ale užije si skály doslova na vlastní kůži – různé průchody, jeskyně, schody, labyrinty nebo prolézačky zaujmou malé i velké návštěvníky.

Zajímavá historie Prachovských skal

Lidé žili v Prachovských skalách již v době kamenné. Skály jim poskytovaly ochranu a útočiště. Dodnes jsou tu patrné zbytky valů, které zde zůstaly po slovanském obyvatelstvu z 6. století. Pomníčky připomínají prusko – rakouskou bitvu z roku 1866. Díky snaze majitelů byly skály zpřístupňovány veřejnosti již od 19. století. Systém cestiček slouží veřejnosti dodnes, ze značených tras se nesmí odbočovat.

Příroda i sport jsou zde v souladu

Horolezectví v krásné přírodě – i tak se můžete dívat na Prachovské skály, pokud jste příznivci horolezectví. Skalní útvary se tyčí do výše 40 metrů. Cesty pro horolezce jsou vyznačeny v průvodci. Jedná se o skalní věže s různou obtížností výstupu. Horolezectví tak neruší původní obyvatele, výry, netopýry nebo různé druhy datlů. I na vrcholcích skal se nacházejí nádherné borovice. Přírodní rezervací byly Prachovské skály vyhlášeny již v roce 1933.

 

Autor: Helena Syslová