ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Broumovské stěny

Lákají Vás dech beroucí vyhlídky do krajiny, vysoké skály, úzké rokliny, jeskyně a krásná příroda? Pak si obujte pohorky a pojďte s námi do Královehradeckého kraje, kde se majestátně tyčí skalnaté pásmo Broumovských stěn.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Křinice
GPS: 50.54004440, 16.30240080
Broumovské stěny map

Broumovské stěny - zajímavosti


Národní přírodní rezervací o rozloze 638 ha byla oblast vyhlášena v roce 1956. Tento 12 km dlouhý hřeben rozděluje oblasti mezi Policí nad Metují a Broumovem. Do Polické pánve se Stěny mírně svažují a jsou rozbrázděny hlubokými údolími, vytvářejícími malá skalní města. Oproti tomu směrem do Broumovské kotliny jsou Stěny místy jen několik metrů široké a velmi strmé. Nejvyšším vrcholem je Božanovský špičák, měřící 773 m. Zde uvidíte pěkné ukázky selektivního zvětrávání ve formě skalních hřibů a mís. Naleznete zde i jeskyně či skalní brány, jako je Kovárna v Kovářově rokli. V těch nejchladnějších objevíte led ještě v červenci. Z významných rostlin se tu dobře daří Zimolezu černému, lýkovci jedovatému a vzácně i růži převislé. V převažujících smrkovích lesích můžete pozorovat rejska horského, plcha i plšíka, jezevce či lišku. Zřídka také sokola stěhovavého, výra velkého a kulíška nejmenšího.


Na okraji Honského špičáku se zachovaly Laudonovy valy, pozůstatky z rakousko-pruské války. Vyhlídka Skalní divadlo umožňuje výhled do Kovářovy rokle i na množství skalních věží. Na vzdálené Krkonoše uvidíte z vyhlídky Supí koš, která byla upravená v roce 1855. Ve střední části stojí kaple Panny Marie, postavená podle projektu K. I. Dietzenhofera. Má půdorys pěticípé hvězdy a z jejího ochozu se pokocháte výhledem na Broumovskou kotlinu a Javoří hory. Nedaleko kaple stojí dřevěná chata Hvězda, vybudovaná v alpském stylu v 19. století.


Celý hřeben je hustě protkán turistickými značkami, které jsou vhodné pro cyklisty i běžkaře. Dovedou Vás třeba k lezeckým stěnám. Kam Vás ale nedovedou, to jsou vodopády. Ty jsou těžce přístupné a navíc mimo značené cesty. Pohyb mimo cesty je v přírodním parku zakázán, protože zdejší krajina je citlivá na přítomnost člověka.

 

Autor: Marie Bukovinská