ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Peklo u Nového Města nad Metují

Mezi Náchodem a Novým Městem tvoří řeka Metuje kaňon delší než 10 km. Tuto přírodní rezervaci byste určitě měli navštívit. Své návštěvníky mělo toto místo již v 19. století, kdy bylo velmi oblíbeným výletním místem. V současnosti tudy prochází větší množství turistických tras i cyklostezek. Ať se do Pekla vydáte v kterémkoli ročním období, rozhodně nebudete litovat. Koryto řeky, skály a peřeje okouzlí i ty, kteří se za romantiky nepovažují.

Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují Peklo u Nového Města nad Metují

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: Peklo, Nové Město nad Metují
GPS: 50.37917310, 16.18582110
Peklo u Nového Města nad Metují map

Peklo u Nového Města nad Metují - zajímavosti

Přírodní rezervace od r. 1997

Důvodem pro vyhlášení přírodní rezervace jsou vzácné druhy živočichů a rostlin. V chladném prostředí úzkého údolí se zachovala různá přirozená společenstva jak lesní, tak vodní i skalní. Obdivovat můžete například bučiny s velkým množstvím květů i zvířecích obyvatel, suťové lesy nebo obyvatele skalních štěrbin. Také samotný reliéf údolí zaslouží ochranu – suť, půda a skály na svazích nad peřejemi jsou unikátní. Místní přírodní scenérie jsou skutečně divoké, řeka teče neregulovaným korytem, které si ochranu skutečně zaslouží.

Odpočiňte si ve stejnojmenné osadě

Peklo je i názvem osady, kterou tvoří především rekreační objekty. Údolím dojdete až k bývalému mlýnu s příznačným názvem Pekelec. Zde je již od roku 1912 výletní restaurace, která poskytuje občerstvení i dnes. Významná architektonická památka Bartoňova útulna je vyzdobena postavami a dalšími motivy čertů a nabízí i čertovské speciality. Po procházce chráněnou oblastí si zde můžete báječně odpočinout a pobavit se.

Koryto řeky je nejpřitažlivější

Turisté se nejvíce zdržují právě kolem koryta řeky a obdivují skály v neskutečných podobách – jednotlivé balvany, celá skalní pole nebo mrazové sruby, svislé stěny s výraznými puklinami. Kromě převažujících bukových lesů zde můžete vidět i velmi staré javory, setkáte se tu s řadou vzácných rostlin a živočichů. Jistě poznáte čápa černého, mloka skvrnitého, holuba doupňáka nebo výra velkého.

 

Autor: Helena Syslová