ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Polické stěny

Octnete – li se v náchodském okrese, udělejte si určitě výlet do okouzlující oblasti Polických stěn. Národní přírodní památku s rozlohou 686 hektarů tvoří obrovské bludiště roklí z pískovcových kvádrů. Už v roce 1956 se Polické stěny staly součástí chráněného území, které spravuje CHKO Broumovsko. Voda a vítr zde formují pískovcové bloky již celá tisíciletí a daly vzniknout pískovcovým útvarům neskutečných podob.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Police nad Metují
GPS: 50.51107780, 16.29905810
Polické stěny map

Polické stěny - zajímavosti

Původně zde bylo mořské dno

Kvádrové pískovce, které zde vidíte, byly v dávných dobách dnem moře z období druhohor. Ze slepeného písku vznikl pískovec. Ten později popraskal do mohutných kvádrů. V oblasti Polických stěn vznikl jedinečný útvar, který je tvořen skalními plošinami a městy, rozčleněnými na nejrůznější kaňony, soutěsky, jeskyně, skalní věže a hřbety. Uchovala se zde původní rostlinná i živočišná společenstva, i když znečištění ovzduší v druhé polovině 20. století zde způsobilo zkázu původního lesního porostu. Původní les se postupně obnovuje.

Navštivte Kovářovu rokli

Skalní plošiny se nacházejí na pískovcových hřbetech a vede z nich řada roklí, které odvádějí vodu. K nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří Kovářova rokle. Hluboký a cca kilometr dlouhý kaňon je sevřen skalními bloky a vysokými věžemi a prohlédnout si zde můžete pískovcové jeskyně. Vzhledem k ochraně skal i porostu je zde upraven režim pohybu turistů, zvláštní pravidla zde platí i pro horolezce. Horolezecké oblasti jsou zde přísně vymezeny.

Prohlédněte si typické rostliny a živočichy

Na dně hlubokých pískovcových roklí se dlouho drží sníh, někdy až do počátku léta. Je tu méně slunečního svitu, takže tady můžete vidět horské smrčiny, na skalních stěnách se vyskytuje velké množství lišejníků a mechorostů. Na skalních plošinách a vrcholech skal je teplo a sucho, voda je odváděna do roklí, a tak zde rostou bohaté keříky vřesu, borůvek a brusinek. Setkáte se i se vzácnými obojživelníky, hady, sovami a dalšími zástupci živočišné říše.

 

Autor: Helena Syslová