ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Bukačka

V Orlických horách je Bukačka nejvýznamnějším maloplošným chráněným územím. Jedná se o národní přírodní rezervaci, kterou najdete asi 1,6 km od vrcholu Šerlich a přibližně kilometr od Masarykovy chaty, která je hned pod vrcholem. Bukačka se rozkládá v nadmořské výšce 910 až 1 025 metrů a na ploše o rozloze 50,74 ha.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Sedloňov
GPS: 50.33804440, 16.37216390
Bukačka map

Bukačka - zajímavosti

Bukový prales s dvousetletými buky

K založení národní přírodní rezervace Bukačka došlo roku 1954. Tvoří ji zakrslý bukový prales s porostem smrku, jeřábu a klenu. Najdete tu buky staré až 200 let, které však dosahují výšky jen kolem 15 metrů, což je způsobeno místními klimatickými podmínkami. V minulém století, v době drancování lesů v Orlických horách, byly právě tyto buky ušetřeny díky ne zrovna kvalitnímu dřevu a křivolakým kmenům.

Rašelinná louka

Další velmi drahocennou součástí národní přírodní rezervace Bukačka je rašelinná louka, jejíž podloží tvoří fylitická rula, kterou Jiráskova cesta dělí ve dvě takřka stejné části. Jedná se o tzv. pralouku. V dobách, kdy toto pohoří bylo člověkem násilně odlesňováno, byla už tehdy v těchto místech louka bez porostu.

"Botanická zahrada Orlických hor"

Právě takto často bývá Bukačka nazývána. Důvodem je pestrost druhů rostlin, které se zde vyskytují. V národní přírodní rezervaci Bukačka se totiž nalézá celkem 294 různých druhů vyšších rostlin a z toho je celkem 23 chráněných.

Které rostliny zde najdete? Například bleduli jarní, oměj šalamounek a oměj pestrý, prstenec májový a listenatý, svízel sudetský nebo silně ohroženou tučnici obecnou.

Naučná stezka

NPR Bukačka lze projít po naučné stezce Okolím Deštného. Její začátek je u zastávky Deštná - Zákoutí, dále vede přes vrchol Šerlich, Bukačku a končí u kostela v Deštném. Na trase je celkem 8 zastavení a celková délka stezky je asi 15 km.

 

Autor: Andrea Štyndlová