ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Pustý zámek - Fredevald

V malebném údolí říčky Kamenice, přibližně 3 km od obce Česká Kamenice, najdeme Pustý zámek - strmý znělcový skalní ostroh, pnoucí se do výšky 405 metrů. Kdysi dávno byl souvislým znělcovým tělesem spojeným s nedalekým Břidličným vrchem, ovšem postupem let říčka mezi oběma útvary vyhloubila skalní soutěsku.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Dubá
GPS: 50.51229860, 14.49857890
Pustý zámek - Fredevald map

Pustý zámek - Fredevald - zajímavosti

Pustý zámek je tvořen přibližně 50ti metrovou skalní stěnou, jež vznikla díky působení eroze a částečně také odlomením během stavby silnice v 19. století. Sestává ze 4- až 6-ti bokých znělcových sloupců o délce až 25 metrů a tloušťce bezmála dva metry. Poloha sloupců na úpatí skály je takřka vodorovná, ale směrem nahoru se jemně naklánějí, takže vytváří dojem ohromného vějíře.

V roce 1956 byl Pustý zámek vyhlášen přírodní památkou.

Jak se sem dostat?

Přestože se k Pustému zámku nedostanete žádnou ze značených tras, vydat se sem můžete po naučné stezce Okolím Studence.

Vydáte-li se asi 250 metrů ve směru na severozápad od Pustého zámku, narazíte na 2 metry vysokou pískovcovou skalku, která slouží coby starý ukazatel hranice panství. Přímo v její čelní stěně můžete vidět dva vytesané křížky a letopočty.

Půjdete-li dál ve směru na severozápad, pak asi po půl kilometru narazíte na Blumbergův pomník, který upomíná na nešťastnou událost ze 4. července 1833. Tehdy zde byl lupičem Babinským přepaden a zabit Johann Gottfried Blumberg, obchodník ze saského Hirschfelde.

Fredevald - zřícenina hradu

Přímo na skalním ostrohu můžete ještě dnes vidět torzo hradu Fredevaldu, jenž byl vystavěn pravděpodobně během 13. století rodem Michalovců. Jeho úkolem bylo chránit obchodní stezku z Kamenice do Žitavy.

Poprvé se o Fredevaldu historické prameny zmiňují v souvislosti s rokem 1406, ovšem v tehdejší době už byl jeho majitelem Hynek Berka z Dubé. Později byl hrad připojen k děčínskému panství a v roce 1440 byl dobyt, následně opuštěn a od té doby postupně chátral.

 

Autor: Andrea Štyndlová