ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Swamp

Málokterý z návštěvníků známého Máchova jezera ví, že se zde nachází národní přírodní památka se zvláštním jménem Swamp. Swamp je anglický výraz pro bažinu a naznačuje tedy charakter této přírodní památky. Proč bylo použito toto anglické označení, není známo, ale procházka například po naučné stezce je velmi zajímavým zpestřením pobytu na březích Máchova jezera a rozhodně byste si ji neměli nechat ujít. Území je chráněno již několik desetiletí, národní přírodní památkou je od roku 2009.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Doksy
GPS: 50.57976110, 14.66722810
Swamp map

Swamp - zajímavosti

Chráněny jsou zbytky rašeliniště

Rašeliniště, které se kdysi rozkládalo po celé ploše Máchova jezera, se zachovalo jen ve zbytcích na březích současného jezera. Žijí zde vzácné druhy zvířat i rostlin. Pod mikroskopem byste mohli pozorovat nejrůznější druhy řas, především sinice, krásivky a rozsivky, celkem asi 170 druhů. Některé řasy jsou zde zcela jedinečné, například nově objevená obrněnka. Místní řasy jsou i předmětem vědeckého výzkumu, který tu probíhá již od počátku minulého století.

Živočichy reprezentuje především ptactvo

Díky ochrannému pásmu a přírodním zpevněným hrázkám se zde usadily vzácné druhy ptactva, setkat se můžete s ledňáčkem říčním, bukačem velkým, bekasinou otavní nebo motákem pochopem. Žijí zde samozřejmě i jiní představitelé ptačí říše. Z vzácných rostlin je možno jmenovat rosnatku, lekníny, hrotnosemenku nebo hlízovec.

Naučná stezka Swamp

Vydat se můžete i po naučné stezce. Jednotlivá stanoviště na trase jsou označena a informace získáte ze šesti naučných tabulí. Cílem je seznámit se s flórou i faunou, která je zde chráněna, a s historií a provozem rybníkářství. Stezka vede po trase žluté turistické značky. Do některých částí Swampu je přístup zcela zakázán. Najdete zde i rašelinné borovice a rákosy. Obdivujte jezírka, zatopené prohlubně i hrázky mezi nimi. Držte se však cesty, namočení v rašeliništi není nijak příjemným zážitkem.

 

Autor: Helena Syslová