ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hruboskalsko

Na severu naší republiky, v oblasti zvané Český ráj, leží přírodní rezervace Hruboskalsko. Její hlavní součástí je nejrozsáhlejší skalní město u nás, Hrubé skály. Impozantní skalní věže tyčící se vysoko k nebi, obklopené korunami stromů hustého lesa kolem, to je spojení, jež vytváří úchvatné scenérie.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Hrubá Skála
GPS: 50.55052580, 15.17971580
Hruboskalsko map

Hruboskalsko - zajímavosti

Skalní město Hrubé skály najdete asi 5 km jihovýchodně od města Turnov, odkud se k němu i dostanete po značené turistické trase. Dojet pohodlně autem můžete však až do okolí skal k zámku Hrubá skála či do lázní Sedmihorky a tam teprve zaparkovat. Hruboskalsko je celoročně volně přístupné. Skalním městem prochází několik značených cest a také naučná stezka dlouhá 7,5 km. Vrcholovými patry skalního města vede červeně značená Zlatá stezka Českého ráje, od zámku Hrubá skála po rozhlednu Hlavatici. Nachází se na ní ty nejlepší výhledy a je možné je absolvovat i na kole či s kočárkem.

Rezervace se rozkládá na ploše 220 ha a vyhlášená je od roku 1998, chrání však úžasné pískovcové útvary, které tu vznikaly posledních 18 až 20 milionů let. Pískovec je poměrně nestálá hornina a tak díky působení povětrnostních a dalších  vlivů neustále pracuje. Díky tomu můžeme ve skalách obdivovat množství tvarů a forem různých velikostí jako brány, oka nebo voštiny. Skalní věže se tyčí do výšky až 60 metrů a najdete jich tu více než 400. Kromě turistů jsou také oblíbeným místem horolezců. Některé z věží jsou i pojmenované, nejvyšší je věž Kapelník, úctyhodné jsou také Taktovka, Maják, Skautská věž nebo Dračí věž. Také několik upravených vyhlídek je velmi známých, například U Lvíčka, vyhlídka na Kapelu, Janova vyhlídka nebo Mariánská vyhlídka. Z té jsou vidět Dračí skály a v jejich pozadí hrad Trosky. Krásná je také Bránička – skalní brána s dokonale klenutým stropem. Kdo navštíví zámek Hrubou skálu, jistě si nenechá ujít ani hlubokou rokli pod ním, do které vede 65 m dlouhá úzká průrva zvaná Myší díra.

Mnoho z vás tuto oblast vidělo v televizi, aniž by o tom možná vědělo. Právě zde se totiž natáčel film Jak dostat tatínka do polepšovny a také pohádka Bajaja.

Už z fotografií tohoto místa dýchá krása a romantika, co teprve, když vše vidíte naživo.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Monika Pelcová