ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Mumlavské vodopády

Obdivujete krásu a divokost nespoutané vody, jež se řítí ze skal dolů a vytváří úžasnou scenérii? Takové představení, doplněné o krásu a čistotu okolní přírody, vám nabídnou jedny z nejmohutnějších a nejúchvatnějších vodopádů v České republice, Mumlavské vodopády.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Harrachov
GPS: 50.77066080, 15.45340110
Mumlavské vodopády map

Mumlavské vodopády - zajímavosti

Tyto vodopády najdete v západní části Krkonošského národního parku, uprostřed vzácné přírody a přece na dosah civilizace. Nedaleko nich se totiž nachází město Harrachov, významné horské středisko. Harrachovské autobusové nádraží je odsud vzdáleno pouhých 1,2 km, od vlaku to budete mít dále, něco přes 5 km. K vodopádům se velmi snadno dostanete pěšky i na kole, vede k nim asfaltová silnice. Pro motorová vozidla je ovšem uzavřena, automobil musíte tedy nechat na parkovišti Sportovního areálu Harrachov. To je od vodopádů vzdáleno 1,5 km, takže i od něj jste pohodovou procházkou za půl hodinky na místě.

Vodopády tvoří řeka Mumlava na okraji Mumlavského dolu. Voda se řítí dolů z až desetimetrového skalního přepadu v celé šíři koryta. V místech, kam dopadá, ale i jinde v řečišti, jsou k vidění takzvaná Čertova oka nebo také Obří hrnce. Jedná se o prohlubně v žulovém podkladu, které tu časem vyhloubila svým pohybem voda s drobnými kamínky. Vodopád je nejmohutnější v jarním období, kdy řeka nabývá na síle díky tání sněhu z okolních lesů. Nejmenší průtok bývá samozřejmě v horkých a suchých letních měsících, ale i tehdy je tu co vidět. Řeka Mumlava mívá vody relativně dost a třeba vás zláká i k osvěžení a vykoupání v oněch prohlubních. Navštívíte-li toto místo v zimě, také nebudete litovat. Při větších mrazech padající voda zamrzá a vzniká tak kouzelný ledopád.

Až se dostatečně pokocháte, můžete se občerstvit v nedaleké Mumlavské boudě, bývalé harrachovské hájovně, ze které je dnes výletní restaurace. Jedna trasa potom pokračuje dále k Vosecké boudě nebo se můžete vydat příjemnou procházkou proti proudu řeky Mumlavy k dalším Pančavským vodopádům.

 

Autor: Martina Limbergová

Autor fotografií: Monika Pelcová