ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Žárový vrch

Chcete si užít krásný výhled na vrcholky Jeseníků? Pak vystoupejte na Žárový vrch, jehož vrchol se tyčí ve výšce 1093 m n. m. jihozápadně od Vrbna pod Pradědem. Vrch neleží na turistické cestě, pouze kolem něj vede cyklostezka. Užijete si tak krásnou vycházku po lesních cestách. Při pohledu z vrcholu uvidíte například Praděd a další hory, na úbočí vrchu můžete navštívit Pytláckou chatu nebo Sedlovou boudu. Přirozené porosty buků, smrků a klenu zde mají charakter pralesa a tvoří chráněnou oblast Jelení bučina. Skalní útvar na vrchu Žárového vrchu je přírodní památkou.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Ludvíkov
GPS: 50.10910000, 17.31199920
Žárový vrch map

Žárový vrch - zajímavosti

Po lesní cestě k vrcholu

Již na cestě k vrcholové skále je možno vidět zajímavé skalní útvary. Začínají skalní hradbou, která tvarem připomíná skalní věž, pak je nutno vydat se přes paseku k samotnému vrcholku. Na vrcholové mýtině se nachází větší množství skalních útvarů. Můžete se oddávat nádhernému kruhovému výhledu nebo si u vrcholové skály odpočinout. Skalní útvary zde tvoří celé bloky, volně zde leží balvany a stojí osamělé skály. Prohlédnout si můžete i mrazové sruby, hradby a další výtvory vzniklé různými druhy zvětrávání.

Budete si připadat jak ve skalním městě

Žárový vrch je výrazným hřbetem s vrcholovou plošinou, ze které ční hlavní vrcholové skalisko a kde se nachází další velké množství skalních útvarů. Při jejich prohlídce si budete připadat jako ve skalním městě. Můžete se zde procházet, na některé skály lze vystoupit, v některých byly vyhloubeny výklenky, kde mohou vzniknout zajímavé fotografie. Nudit se zde určitě nebudete.

Jelení bučina na západním svahu

Žárový vrch má na svém západním svahu tzv. Jelení bučinu, chráněný pralesovitý zbytek lesa. Stromy zde rostou na blokové suti, porost je tvořen buky a javory, najdete zde i jilmy a několik původních smrků. Tento porost s ležícím čerstvým i tlejícím dřevem je označován jako nejzachovalejší lesní porost v Jeseníkách.

 

Autor: Helena Syslová