ToulejSe.cz
O
Hledat
CS
Jazyk

Menu

Hraniční meandry Odry

Česko-polská hranice v Moravskoslezském kraji ukrývá unikátní poklad. Obujte si pohodlné boty a jděte prozkoumat meandry řeky Odry.

Užitečné informace pro návštěvníky

Adresa: , Bohumín
GPS: 49.90613030, 18.33205970
Hraniční meandry Odry map

Hraniční meandry Odry - zajímavosti


Hraniční meandry Odry byly vyhlášeny přírodní památkou v listopadu 2006. Území se rozprostírá na 126 ha. Chráněný je úsek meandrujícího toku řeky Odry na česko-polské hranici od soutoku s Olší po Starý Bohumín, navazující lužní porosty a stálé i periodické vodní plochy a evropsky významná lokalita Meandry Dolní Odry. Rezervace obsahuje meandry, slepá ramena a tůně vzniklé neregulovanými korytotvornými procesy řeky. Úsek mezi Starým Bohumínem a Kopytovem vytváří štěrkové náplavy a lavice. Dochází tak k neustálé mírné změně státních hranic mezi Českem a Polskem.


V řece i podél ní žije řada chráněných rostlin i živočichů. Například zde hnízdí břehule říční, ledňáček říční, orel skalní. Své útočiště zde našel i bobr evropský, jezevec lesní nebo vydra říční. O čistotě vody svědčí také výskyt škeble rybničné, kuňky žlutobřiché nebo rosničky zelené. Obdivovat můžete krásné lekníny bělostné.

 

Autor: Marie Bukovinská